1
18.04.2024, 06:45Lektura na 2 minuty
Wideo

Boston Dynamics ma nowego Atlasa – robi wrażenie!

Umarł król, niech żyje król.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Długo na następcę Atlasa nie czekaliśmy. Ledwie Boston Dynamics odesłało na emeryturę poprzedni model, a już chwali się jego następcą.


Nowy Atlas z Boston Dynamics

Za dużo nie pokazano. Ot, humanoidalny robot leży sobie na podłodze, po czym „podwija” nogi i wstaje – co wygląda w sumie nawet aż trochę nazbyt niepokojąco. W oczy rzuca się również fakt, że sama bryła jest zdecydowanie bardziej smukła w porównaniu do poprzednika. Zresztą, zobaczcie sami.

A tak reklamują go jego twórcy:


Przedstawiamy kolejną generację robotów humanoidalnych — w pełni elektrycznego robota Atlas przeznaczonego do zastosowań w świecie rzeczywistym. Nowy Atlas opiera się na dziesięcioleciach badań i stanowi potwierdzenie naszego zaangażowania w dostarczanie najbardziej wydajnych i użytecznych robotów mobilnych, które rozwiązują najtrudniejsze wyzwania dzisiejszego przemysłu: to Spot, Stretch, a teraz również Atlas.


Boston Dynamics

Czym różni się od poprzednika? Ponownie oddajmy głos projektantom:


Elektryczna wersja Atlasa będzie mocniejsza i będzie miała szerszy zakres ruchu niż którakolwiek z naszych poprzednich generacji. (…) Zaprojektowaliśmy elektryczną wersję Atlasa tak, aby była mocniejsza, zręczniejsza i zwinniejsza. Atlas może przypominać człowieka, ale stworzyliśmy go tak, aby poruszał się w najbardziej efektywny sposób w celu wykonania zadania, nie będąc ograniczonym przez typowy dla ludzi zakres ruchu. Atlas będzie poruszał się w sposób przekraczający ludzkie możliwości.


Boston Dynamics

Innymi słowy: nowy robot nie korzysta z hydrauliki, a z silników elektrycznych, co przekłada się na większe możliwości, jeśli chodzi o zakres ruchów. Ma humanoidalną formę, jednak dzięki wspomnianemu rozwiązaniu nie ogranicza go mechanika przypominająca działaniem funkcjonowanie stawów u człowieka.

Ponadto twórcy chwalą się szerszą implementacją sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, dzięki czemu roboty łatwiej odnajdą się w skomplikowanym środowisku. Wedle zapowiedzi Boston Dynamics nowy Atlas zostanie również zintegrowany ze środowiskiem Orbit, które stanowi scentralizowaną platformę do zarządzania flotą robotów.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów589

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze