27.04.2023, 14:30Lektura na 2 minuty

Chiny kopiują rakiety Elona Muska

Państwo Środka najwyraźniej zapatrzyło się na poczynania Elona Muska i porzucając dotychczasową wizję rozwoju, planuje skopiować podstawowe założenia rakiet SpaceX.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Podczas prezentacji w Hefei, zorganizowanej z okazji chińskiego narodowego dnia przestrzeni kosmicznej, przedstawiciele CALT – chińskiego producenta rakiet – ujawnili, że nowa rakieta Długi Marsz 9 będzie konstrukcją wielorazowego użytku. Tym samym więc Państwo Środka rzuca wyzwanie firmie Elona Muska.


Długi marsz

Plany odnośnie do wspomnianej rakiety zmieniały się już wielokrotnie: Chińczycy pracują nad nią – przynajmniej oficjalnie – od 2016 roku. Pierwotnie miała być to tradycyjna konstrukcja z doczepionymi boosterami, najwyraźniej jednak sukcesy Elona Muska w tej materii (choć Starhip ostatnio podczas swego dziewiczego lotu eksplodował) skłoniły władze Państwa Środka do kolejnej weryfikacji planów.

Według ostatnich doniesień, które są niejako potwierdzeniem zmiany koncepcji ogłoszonej w 2022 roku, Długi Marsz 9 będzie rakietą wielokrotnego użytku. Najpierw zobaczymy jej trzystopniowy wariant napędzany silnikami wykorzystującymi metan – tak konstrukcja będzie potrafiła wynieść 50 ton na orbitę transferową Księżyca lub 35 ton przy założeniu, że pierwszy stopień będzie odzyskiwany. Pierwsze testy tej rakiety mają nastąpić w 2033 roku. Następnie pojawi się wariant dwustopniowy, ostatecznym celem jest zaś wersja w pełni nadająca się do wielokrotnego użytku – a więc podobna do Starshipa i zdolna wynieść 80 ton na niską orbitę Ziemi. Ma się to jednak stać dopiero w latach 40. XXI wieku – jak widać, zmiana koncepcji w tym wypadku najwyraźniej przełożyła się na znaczne opóźnienia, czego Chińczycy nie kryją.

Wśród zastosowań rakiet Długi Marsz 9 Chińczycy wymieniają m.in. pomoc przy budowie kosmicznej elektrowni słonecznej na orbicie geostacjonarnej, nie jest też tajemnicą, że miała zostać wykorzystana podczas konstrukcji Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, którą to Chiny zamierzają powołać do życia w bliżej nieokreślonej przyszłości. Pierwotnie jej budowa miała zakończyć się w 2035 roku, jednak przeciągające się prace nad nową rakietą stawiają ten termin pod znakiem zapytania.

Fot. Shujianyang, CC0 1.0


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów683

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze