2
21.09.2022, 10:00Lektura na 3 minuty
Wideo

Cyberpunk 2077, Portal i inne gry będą działać i wyglądać lepiej dzięki DLSS3

Podczas GTC 2022 Nvidia zaprezentowała kolejny krok w rozwoju technologii DLSS. Jest ona w stanie czterokrotnie zwiększyć liczbę klatek na sekundę. Za przykład posłużył m.in. Cyberpunk 2077.


Michał „Perzi” Perzanowski

Wpływ na wydajność

Nvidia śmiało twierdzi, że jej nowy DLSS 3 jest w stanie czterokrotnie zwiększyć liczbę klatek na sekundę w porównaniu do natywnej. Ponadto nowe procesory graficzne oferują 2-3 razy większą wydajność ray tracingu niż poprzednia generacja.

Wzorowym przykładem został Cyberpunk 2077, w którytm liczba klatek na sekundę wzrosła z 21-24 fpsów do 85-95. Rozdzielczość była ustawiona na 4K, a w trakcie rozgrywki obecny był ray tracing. Nvidia zapowiedziała, że to jeszcze nie wszystko, bo w przypadku niektórych gier wzrost wydajności jest aż pięciokrotny. Za przykład posłużono się Portalem, gdzie odnotowano o 550 procent więcej klatek na sekundę.

DLSS 3 jest oparty o inne rozwiązanie niż jego poprzednicy. Pierwsze wersje działały poprzez połączenie aktualnej klatki o niskiej rozdzielczości z poprzednią klatką o wysokiej rozdzielczości, aby zbudować obraz o wysokiej rozdzielczości.

W przypadku DLSS 3 nowe procesory graficzne z serii 40 są w stanie tworzyć całkowicie nowe klatki, a nie tylko piksele. Nowy system rekonstruuje bowiem nawet 75 proc. poprzedniej klatki dzięki odpowiednim algorytmom, więc do uzupełnienia kolejnej nie potrzebuje tak potężnej mocy obliczeniowej.


Nowe możliwości DLSS 3

I tu jest cały haczyk. Aby korzystać z nowego DLSS-a potrzebna jest karta graficzna Nvidii z rodziny 40, a więc RTX 4090 lub RTX 4080. Podstawowym elementem tych kart jest nowy akcelerator przepływu optycznego, który współpracuje z wektorami ruchu silnika gry. Pokazują one, jak zmieniają się piksele poprzez generowanie klatek AI, oraz współpracę z techniką Reflex, która obniża opóźnienie systemowe.

W dodatku DLSS 3 może znacząco wpłynąć na wydajność CPU. Jeśli problemem w pececie jest „bottlenecking” ze względu na słabszy procesor, nowe rozwiązanie zachodzi na etapie postprocesowym. Dzięki temu gry oparte na mocy obliczeniowej CPU również otrzymają duży wzrost klatek. W przypadku Microsoft Flight Simulator jest to nawet wzrost o 100 procent.

DLSS 3 zadebiutuje 12 października wraz z premierą RTX-a 4090. Obsługujące go gry to m.in. Chernobylite, F1 22, HITMAN 3, Mount & Blade II: Bannerlord, Wiedźmin 3 i Warhammer 40,000: Darktide. Pełną listę znajdziecie TUTAJ.


DLSS 3 w innych grach

Portal with RTX

NVIDIA Racer RTX

Microsoft Flight Simulator

A Plague Tale: Requiem

JUSTICE

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów172

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane