29.11.2021, 11:16Lektura na 2 minuty

Cyberpunk 2077: Steam zalany pozytywnymi recenzjami po przecenie

Paweł Sasko w podziękowaniu nazwał fanów „kurczę, legendami”.


Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Jaką premierę miał Cyberpunk 2077, każdy widział, ale z dziennikarskiego obowiązku streszczę, jak się sprawy miały. Mimo zapewniania, iż historię będzie można przejść na wiele sposobów, a gra nie powinna mieć problemu z odpaleniem na konsolach, ostatecznie okazała się rozczarowaniem. Hype, który CD Projekt Red budowało przez lata na kapitalnym marketingu i na świetnym przyjęciu wiedźmińskiej serii, rozpadł się jak domek z kart przez crashe, nieodpalająco-zawieszające się questy, wyraźnie przyciętą fabułę oraz dziesiątki, setki, tysiące gliczy skutecznie burzących immersję.

Strony, które pozwalały na ocenę gry, zalano negatywnymi opiniami. Cyberpunk 2077 – choć znajdują się w nim elementy zdecydowanie godne pochwały – stał się niejako symbolem zmarnowanego potencjału i tym samym twórcy stracili status „rebeliantów”, za których się uważali, i trafili do tej samej szufladki, co Ubisoft czy niedawno Blizzard.

Jedenaście miesięcy później, po osłabnięciu oczekiwań i częściowym naprawieniu produkcji, zdecydowano się na ryzykowne obniżenie ceny o ponad połowę, z premierowych dwustu złotych na niecałą stówkę.

To, co mogłoby się zdawać przyznaniem się do porażki, okazało się strzałem w dziesiątkę – tytuł wystrzelił na samą górę listy bestsellerów Steama, przebijając Farming Simulator 22, Red Dead Redemption 2 oraz Edycję Premium Grand Theft Auto V. Jak zauważył sam projektant questów w grze, Paweł Sasko, od 24 listopada Cyberpunkowi przybyły aż 23 tysiące chwalących recenzji, podnosząc steamową rangę produkcji z „W większości pozytywne” na „Bardzo pozytywne”. Co naprawdę imponuje, gdy się to porówna z 23 listopada, kiedy to 78 pozytywów walczyło z 43 negatywami.​

Jednak dla CD Projekt Red to nie koniec roboty. Wciąż brakuje dodatkowego contentu, który zachęcałby do powrotu do Night City; nie brakuje za to srogiej ilości błędów, za które twórcy są krytykowani nawet we wspomnianych pozytywnych recenzjach.

Sam Adam Kiciński, prezes CD Projekt Red, potwierdził w niedawnym wywiadzie dla Rzeczypospolitej prace nad next-genową aktualizacją, która zostanie wydana w pierwszym kwartale 2022 roku, wespół z – rzekomo – sporawym Patchem 1.5. Zapowiadając jednocześnie, „że w długim terminie Cyberpunk 2077 będzie postrzegany jako gra bardzo dobra i tak jak nasze pozostałe tytuły będzie sprzedawał się latami”.

Redaktor
Kuba „SztywnyPatyk” Stolarz

Recenzuję rzeczy na kanale swoim, na CD-Actionowym z kolei rosomaczę, no i czasem potłumaczę (w którą stronę dotrzeć do wielickiej Kopalni Soli). Tutaj? Nie wiem, co robię, więc piszę, dopóki mnie nie wywalą.

Profil
Wpisów64

Obserwujących7

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane