16.02.2024, 10:00Lektura na 2 minuty

Disco Elysium: Samodzielny dodatek skasowany, kolejne zwolnienia u twórców

ZA/UM skasowało kolejny, trzeci już projekt i zapowiada zwolnienie 24 pracowników.


Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Nad Disco Elysium ciąży klątwa. To oficjalna informacja, nawet nie ma co się sprzeczać. Twórcy, ostrzegając przed antykapitalizmem przekształcającym się po czasie w kolejny zwykły produkt, przewidzieli własny koniec lepiej niż niejeden analityk giełdowy. 

Najpierw pozbyto się z ZA/UM głównego projektanta oraz scenarzysty o wybornie brzmiącym dla Polaków nazwisku, Roberta Kurvitza, a później Aleksandra Rostova, artysty odpowiedzialnego za oprawę graficzną tytułu. Następnie Kurvitz pozwał swojego dawnego pracodawcę, a w międzyczasie fani otrzymali tryb fotograficzny, aby nieco przykryć ciężką atmosferę roztaczającą się nad ewentualnym sequelem. Jeżeli interesuje was zagłębienie się w ten skomplikowany temat, możecie obejrzeć 2,5-godzinny dokument przygotowany przez kanał People Make Games na YouTubie. 

Po długim czasie posuchy w końcu ponownie usłyszeliśmy o ZA/UM, jednak nie są to dobre informacje. Jak podaje portal Video Games, 24 pracowników ma zostać zwolnionych oraz skasowano projekt X7, który miał był samodzielnym rozszerzeniem do Disco Elysium. W rozmowie z pracownikami szef studia, Ed Tomaszewski, miał przekazać, że powstawanie gry zajęłoby od roku do dwóch lat i wymagałoby więcej czasu i wysiłku niż w przypadku Disco Elysium.

CEO ZA/UM, Ilmar Kompus, miał również poinformować, że cięcia kosztów dotkną nie tylko ekipę od X7, ale również resztę projektów. Na liście zwolnień znajdują się scenarzyści, inżynierowie, artyści 3D oraz 2D, dział IT oraz animatorzy. Powołując się na źródła Video Games, ma to być trzeci duży tytuł ZA/UM, który został odłożony na półkę – najpierw była to bezpośrednia kontynuacja Disco Elysium o nazwie Y12, później nowe IP z gatunku science-fiction (o nazwie P1), a teraz X7.

Obecnie w produkcji znajduje się C4 oraz M0, o których nie wiemy praktycznie nic. Pełną wiadomość Ilmara Kompusa możecie przeczytać poniżej.

Ilmar Kompus letter
Źródło: Video Games

Źródła, z którymi rozmawiał Marco Wutz z serwisu Video Games, obwiniają nieudolny zarząd, szukający wroga w pracownikach z większym stażem, pracującymi nad oryginalnym Disco Elysium. 

Biorąc pod uwagę treść gry, upadek ZA/UM jest niezwykle bolesny. Osobiście chciałbym zawrzeć na koniec optymistyczną wiadomość, ale na taką się zdecydowanie nie zapowiada. 

Disco Elysium dostępne jest na PC, PlayStation 4 oraz 5, Xboksy One oraz Series X|S i Nintendo Switcha. 


Czytaj dalej

Redaktor
Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Rodowity bałuciarz, pisarz i entuzjasta popkultury. W wolnych chwilach czyta sporo filozoficznej pulpy, szczególnie w wykonaniu swojego imiennika zza oceanu oraz bada brytyjską inwazję komiksową lat 90. Serdecznie zaprasza na swojego Instagrama: chrzuszcz.pisze.

Profil
Wpisów306

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze