17.05.2024, 15:00Lektura na 2 minuty

Farmer znalazł na swoim polu spalony fragment rakiety SpaceX

Mierzący ponad dwa metry i ważący 40 kg kosmiczny śmieć jest prawdopodobnie fragmentem rakiety SpaceX, która wystrzelona została jeszcze w lutym.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Barry Sawchuk, farmer z kanadyjskiego Saskatchewan, w trakcie jednego ze swoich rutynowych przeglądów pól natknął się na nietypowe znalezisko, a dokładniej – fragment spalonego metalu o długości 2 metrów i wadze 40 kilogramów.


Kosmiczne śmieci

O odkryciu farmera dość szybko dowiedziała się grupa profesorów astronomii, która za punkt honoru postawiła sobie dowiedzenie się, skąd pochodzi znaleziony kosmiczny śmieć. Bazując na dacie i lokacji, badacze doszli do wniosku, że spalony metal był fragmentem wystrzelonego z Florydy przez SpaceX statku kosmicznego Dragon.

Źródło: https://www.cbc.ca/news/canada/saskatoon/space-debris-farm-field-1.7204312

Wedle podejrzeń naukowców fragment, który trafił na pole Barry'ego, to moduł bagażnika wspomnianego statku odrzucony w toku misji Axiom-3. Z filmem prezentującym kosmiczny śmieć w pełnej okazałości możecie zapoznać się w tym miejscu.

Co ciekawe, Barry Sawchuk nie jest zbytnio przejęty swoim odkryciem i, jak przekazał redakcji CBC, „zajmuje się rolnictwem, a nie statkami kosmicznymi”. Wedle doniesień mężczyzna planuje sprzedać spalony fragment rakiety, a część z pozyskanych w ten sposób środków ma zamiar przekazać na budowę lodowiska hokejowe w swojej rodzinnej miejscowości.

Warto przy tym zauważyć, że w związku z coraz powszechniej odbywającymi się lotami kosmicznymi, na Ziemię trafia coraz więcej kosmicznych śmieci. W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o tym, że metalowy obiekt trafił w dom na Florydzie, przebijając przy tym dach i dwa piętra. Zatrzymał się dopiero w piwnicy, nieomal trafiając przy tym jednego z domowników. Kosmiczny odpad został zabrany przez NASA i poddany analizie mającej na celu ustalić źródło jego pochodzenia.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze