Internet Archive zmuszone do usunięcia pół miliona książek
Do czystki doszło w wyniku przegranej batalii sądowej z wydawcami.
Internet Archive zdecydowanie nie może poszczycić się dobrą passą na przestrzeni ostatnich miesięcy. Najpierw serwis padł ofiarą licznych ataków DDoS, a teraz został zmuszony do znacznego uszczuplenia swoich zasobów, jako że w wyniku przegranego procesu sąd zobligował go do skasowania ze swoich serwerów około pół miliona cyfrowych kopii książek.
Czystki w Internet Archive
Wspomniany proces sięga jeszcze ubiegłego roku, kiedy to wydawcy postanowili spotkać się z Internet Archive na sali rozpraw i wymusić na cyfrowej bibliotece usunięcie masy książek. Jak widać, udało im się dopiąć swego, aczkolwiek portal zapowiedział, że to jeszcze nie koniec i ma zamiar dowieść tego, że rynek e-booków wcale nie ucierpiał w wyniku funkcjonowania otwartych bibliotek pokroju Internet Archive. Apelacja, w której ma nastąpić ustna wymiana argumentów, będzie miała miejsce już niedługo, bo 28 czerwca.
Internet Archive utrzymuje, że prowadzona przez otwartą bibliotekę działalność jest w pełni moralna i nikt nie cierpi z jej tytułu. Co więcej, przedstawiciele serwisu utrzymują, że dla wielu osób jest on jedynym dostępnym źródłem pozyskiwania informacji.
Kupujemy i pozyskujemy książki – tak, fizyczne, papierowe książki – i udostępniamy je pojedynczym osobom do wypożyczenia i czytania online. Praca ta jest ważna zarówno dla czytelników, jak i autorów, ponieważ wielu młodszych czytelników o niskich dochodach może czytać tylko wtedy, gdy książki są bezpłatne do wypożyczenia, a książki wielu autorów zostaną odkryte lub zachowane tylko dzięki pracy bibliotekarzy. Używamy standardowej w branży technologii, aby zapobiec pobieraniu i redystrybucji naszych książek – tej samej technologii, której używają wydawcy korporacyjni. Ale wydawcy pozywający naszą bibliotekę twierdzą, że nie powinniśmy mieć prawa do wypożyczania książek, które posiadamy. Zmusili nas do usunięcia ponad pół miliona książek z naszej biblioteki i dlatego składamy apelację.
Dyrektor ds. usług bibliotecznych w Internet Archive, Chris Freeland, gorąco zachęca do podpisania się pod otwartym listem, którego celem jest nakłonienie wydawców do przemyślenia ich podejścia i zmiany nastawienia, dzięki czemu usunięte z serwerów biblioteki tytuły mogłyby na nie powrócić. Freeland zwrócił przy tym uwagę na to, że skutki pozwu przeciw Internet Archive mogą szybko dotknąć także wiele innych portali i cyfrowych bibliotek, tym samym pozbawiając liczne osoby dostępu do informacji, których nie są w stanie pozyskać w żaden inny sposób.
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.