11
8.03.2021, 12:35Lektura na 2 minuty

Komisja Europejska wyraziła zgodę na zakup Bethesdy przez Microsoft

Nic już nie powinno stać na drodze do połączenia się gigantów.


Witold Tłuchowski

Zeszły rok bez wątpienia obfitował w wydarzenia dla naszej branży istotne, ale najważniejszym z nich jest chyba zakup ZeniMax Media przez Microsoft. Tym samym gigant z Redmond stał się właścicielem m.in. Bethesdy, id Software, Arkane Studios czy Machine Games, znacząco umacniając swoją pozycję na rynku.

Umowa miała wejść w życie w pierwszych miesiącach 2021, ale wciąż jej powodzenie nie mogło być pewne w 100% – przynajmniej na papierze. Zgodnie z prawem UE przejęcia tej skali muszą bowiem zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską (oczywiście jeżeli firmy te działają w krajach członkowskich). Nie jest to czysta formalność, ponieważ w przeszłości kilka transakcji w ten sposób zablokowano. W tym jednak przypadku zagrożenie monopolizacji rynku raczej nie istniało, dlatego Microsoft złożył wymagany wniosek bez większych obaw.

I słusznie, ponieważ jak poinformowała dzisiaj KE, przejęcie ZeniMax przez Microsoft spełnia wymogi stawiane przez Unię Europejską i w związku z tym Komisja wyraża na nie zgodę.


Komisja stwierdziła, że planowane przejęcie nie budzi obaw o wpływ na konkurencję, biorąc pod uwagę ograniczoną pozycję rynkową połączonego podmiotu na rynku wyższego szczebla i obecność silnych konkurentów w dystrybucji gier wideo na rynku niższego szczebla.


W zeszłym tygodniu identyczną decyzję podjęło US Securities & Exchange Commission.

W efekcie przejęcia Bethesdy (i szerzej ZeniMaksa) przez Microsoft nie powinniśmy spodziewać się jednak większej rewolucji – przynajmniej na razie. Firma stale podkreśla w końcu, że nie zamierza usuwać gier z platfom konkurencji.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze