12
20.04.2022, 09:15Lektura na 2 minuty

Koniec wspólnych kont? Netflix traci użytkowników

Po raz pierwszy od przeszło dziesięciu lat Netflix zanotował odpływ użytkowników. I zamierza z tym walczyć… dorzucając opłaty dla współdzielonych kont.


Grzegorz „Krigor” Karaś

W pierwszym kwartale bieżącego roku Netflix chciał pozyskać 2,5 mln nowych subskrybentów. Okazało się jednak, że ambitne plany spaliły na panewce i ostatecznie znany serwis streamingowy zanotował stratę użytkowników. Cieniem na wynikach, jak się okazuje, położyła się wojna na Ukrainie. Ale nie tylko.


Rosja? Nietflix!

Siłą rzeczy wyjście Netflixa z Rosji odbiło się na wynikach finansowych. Netflix, podejmując decyzję o opuszczeniu tamtego rynku, musiał pożegnać się z aż 700 tys. subskrypcji. W tym samym czasie koncernowi udało się pozyskać pół miliona nowych użytkowników, koniec końców więc kwartał zakończył z wynikiem 200 tys. subskrypcji mniej. Rozdźwięk pomiędzy planami a rzeczywistością jest zauważalny, z tego powodu cena akcji Netflixa spadła o ok. 25%.

Koncern przyznał również, że zanotował duży odpływ użytkowników na terenie USA i Kanady. Z abonamentu zrezygnowało tam 600 tys. subskrybentów. Tutaj najprawdopodobniej główną przyczyną była niedawna zmiana cen usługi.


Współdzielenie kont dużym problemem

Przy okazji prezentacji wyników Netflix ujawnił również, że na 222 miliony subskrypcji przypada 100 milionów „pasażerów na gapę” – na tyle bowiem koncern oszacował liczbę współdzielonych kont. Innymi słowy prawie co drugi opłacający konto udostępnia je komuś spoza danego gospodarstwa domowego. I z faktem tym Netflix zamierza walczyć.

System ten działa już na terenie Chile, Kostaryki i Peru. Tamtejsi użytkownicy mogą dodać do konta dodatkowego użytkownika – oczywiście nie za darmo. Przyjemność ta kosztuje w przeliczeniu na polską walutę od 9 do 12 zł i bez wątpienia stanowi próbę zarobku na osobach korzystających z danego konta „na doczepkę”. Jeśli system się sprawdzi, to możemy być pewni, że pojawi się również w Polsce.

Co ciekawe, stawki zostały najwyraźniej opracowane tak, żeby opłacało się to obydwu stronom. W tej chwili najtańszy abonament Netflixa wynosi 29 zł – Netflix więc na dodatkowym użytkowniku zarobi swoje, a ten ostatni tak czy inaczej zaoszczędzi. Choć „za darmo” już raczej nie będzie mógł oglądać.

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów207

Obserwujących19

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane