5
5.09.2023, 10:45Lektura na 3 minuty

Little Nightmares 3 tylko z sieciową kooperacją, bo lokalna mogłaby psuć klimat

Supermassive Games tłumaczy swoją decyzję za odrzuceniem pomysłu na lokalną kooperację w nadchodzącym Little Nightmares 3.


Patryk „Delighter” Żelazny

Gamescom 2023 był momentem zapowiedzi wielu interesujących produkcji – wśród nich znalazło się Little Nightmares 3. Zwiastun pokazał mroczny i nieodstający od poprzedniczek klimat. Jednakże żeby móc go utrzymać, najwidoczniej potrzebne będą pewne ofiary.

My jesteśmy bezpieczni – poświęcona natomiast zostanie lokalna kooperacja. Niedawno serwisowi Gamesradar udzieliła wywiadu ekipa ze studia Supermassive Games (W tym momencie zaznaczę, że pierwsze dwie części tworzyło inne studio, Tarsier). Wytłumaczyli, dlaczego zdecydowali się zrezygnować z tej kooperacji, pomimo jednoznacznych próśb graczy. Otóż to wszystko w imię odpowiedniego nastroju oraz utrzymania napięcia. W horrorowych grach jest to niezwykle istotna kwestia – jednak granie z kimś na jednej kanapie i tym samym ekranie mogłoby ten klimat zabić, co sprawiłoby, że nasze wrażenia z rozgrywki były znacznie niższe. Przynajmniej według twórców.


Little Nightmares to inny rodzaj horroru niż te, które zwykle tworzymy. Dark Pictures, The Quarry, Until Dawn to raczej wyraźne horrory. Wszystko zależy od bohaterów i sposobu, w jaki prowadzą historię w przejrzystej narracji. Za to Little Nightmares 3 jest pod tym względem znacznie bardziej skryte. Groza czai się w poruszaniu się po otoczeniu, na działaniach antagonisty, wpływie postaci i dźwięku. I tak naprawdę to właśnie daje to poczucie niepokoju, które odczuwacie, gdy przemierzacie świat.


Wayne Garland, reżyser gry

To wszystko nie znaczy, że całkowicie zrezygnowano z trybu kooperacji – przeciwnie, bo sieciowej jak najbardziej uświadczymy. Ba! Zabawa solo będzie jak najbardziej możliwa, ale i tak otrzymamy towarzysza sterowanego przez sztuczną inteligencję. Dlatego decyzja Supermassive Games wydaje mi się dość dziwna. Ten towarzysz tam będzie, tak czy inaczej, sieciowa kooperacja tak samo, ale rezygnują z tej lokalnej, bo mogłaby psuć klimat. I to choć twórcy deklarują, że chcą dać graczom dowolność rozgrywki.

Dokładne wypowiedzi brzmią tak:


Myślę, że pozwolenie na rozgrywkę z kimś doda kolejną warstwę do gry. Ale jednocześnie naprawdę chcemy, aby gracze doświadczyli tego tak, jak chcą. Dlatego też pozostawiliśmy tryb dla jednego gracza. Więc jeśli nie gracie w sieciowym trybie współpracy, będziecie mogli grać ze sztuczną inteligencją.


Coralie Feniello, producent w Bandai Namco EU

Zadano nam pytania na temat trybu współpracy kanapowej i online. Zastanawialiśmy się nad tą kanapową, ale wracamy do tematu atmosfery i immersji, które staramy się uzyskać w Little Nightmares 3. Myślę, że było dla nas ważne, abyśmy trzymali się wyłącznie współpracy online, a nie tradycyjnego, bardziej imprezowego sposobu.


Wayne Garland

Little Nightmares 3 nie ma dokładnej daty premiery, ma ukazać się w przyszłym roku na PC, PS4, PS5, Xboksie One, Xboksach Series X/S oraz Nintendo Switchu.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze