2
26.04.2024, 11:45Lektura na 2 minuty

Meta straciła miliardy na swojej technologii VR

Zdaje się, że stwierdzenie „zawsze miałem łeb do interesów” jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Wedle informacji zawartych w przeznaczonych dla inwestorów wynikach za pierwszy kwartał 2024 r., Meta zainwestowała w swój oddział skupiony na rozwoju i produkcji technologii VR niemałą sumę 4,3 miliarda dolarów. Prawdopodobnie spora w tym zasługa niedawno podjętej decyzji o otworzeniu Quest OS na zewnętrzne firmy, aczkolwiek rozstrzał pomiędzy zainwestowaną w VR ilością gotówki, a jej zwrotem, jest ogromny.


Zawsze miałem łeb do interesów

Jak już zostało wspomniane, koncern Zuckerberga wpompował w Reality Labs całkiem sporo dolarów, a dokładniej – 4 miliardy i 300 milionów zielonych. Okazuje się przy tym, że technologia VR nie generuje takich zysków, jakich oczekuje firma, a dochód z jej tytułu w pierwszym kwartale obecnego roku wyniósł „zaledwie” 440 milionów dolarów.

Warto przy tym zauważyć, że nastąpił w tej kwestii spadek względem minionego roku, aczkolwiek był on niewielki i wyniósł zaledwie 1%. Koncern uzasadnił go wzrostem kosztów związanych z zatrudnieniem, które to z kolei starano się zrekompensować poprzez przeprowadzenie restrukturyzacji oraz korekty wyceny zapasów.

Będąc już przy temacie Mety, a raczej jej strat, nie sposób zapomnieć o forsowanej przez korporację sztucznej inteligencji. Niedawne słowa Zuckerberga dotyczące zwiększenia nakładów finansowych na rozwój AI nie przeszły bez echa wśród inwestorów, co zaowocowało spadkiem cen akcji firmy. Zdaje się jednak, że przedsiębiorstwo nie baczy na to i dąży do realizacji swojego celu, a świadectwem na to może być zaimplementowanie swojego asystenta AI w większości platform pozostających we władaniu koncernu.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów941

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze