1
23.04.2024, 14:00Lektura na 2 minuty

Meta otwiera Quest OS na zewnętrzne firmy

Quest OS przestanie przy tym być znany jako Quest OS i przybierze zupełnie nową nazwę – Meta Horizon OS.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W poście o mało skromnym tytule „Nowa Era Rzeczywistości Mieszanej” koncern Zuckerberga ogłosił, że otwiera system operacyjny napędzający sprzęt spod szyldu Meta Quest na zewnętrznych producentów. Quest OS zastąpiony zostanie przez Meta Horizon OS, a nazwa ta ma odzwierciedlać „wizję platformy komputerowej zbudowanej wokół ludzi i połączeń - oraz wspólnej struktury społecznej, która to umożliwia”.


Otwarta Meta

Na ten moment wiemy o dwóch przedsiębiorstwach, które mają zamiar opracować własny sprzęt funkcjonujący z wykorzystaniem systemu Meta Horizon OS, a są to Asus i Lenovo. Pierwsza z nich ma zamiar wydać sygnowany marką Republic of Gamers headset kierowany do graczy, z kolei druga nosi się z zamiarem opracowania gogli rzeczywistości mieszanej mających wspomóc produktywność, jak również służyć do nauki i rozrywki (a więc czegoś zbliżonego w założeniach do Apple Vision Pro).

Źródło: https://www.meta.com/pl-pl/blog/quest/meta-horizon-os-open-hardware-ecosystem-asus-republic-gamers-lenovo-xbox/

Nadmieniono przy tym, że współpraca Mety z Microsoftem nie ograniczy się do uruchomienia usługi Xbox Cloud Gaming na Meta Quest. Wedle zapowiedzi, trwają prace nad limitowaną edycją gogli inspirowaną Xboksem, aczkolwiek to jedyne, czego dowiedzieliśmy się na ten moment.

Koncern dokłada także wszelkich starań, aby poszerzyć portfolio aplikacji dostępnych na swoich urządzeniach. Meta próbuje zachęcić Google, aby udostępniło Google Play na Meta Horizon OS, gdzie sklep mógłby funkcjonować na podobnych warunkach, jak ma to miejsce w przypadku pozostałych platform. Wspomniano także, że oprogramowanie powstałe przy pomocy Quest App Lab stanie się dostępne za pośrednictwem Horizon Store.

Ostatnim krokiem na drodze ku zachęceniu jak najszerszego grona developerów do zainteresowania się „nowym starym systemem” jest opracowanie nowego frameworku przestrzennego, który ułatwi programistom prace nad aplikacjami wykorzystującymi potencjał rzeczywistości mieszanej.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów941

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze