27.02.2024, 14:45Lektura na 2 minuty

Misja księżycowego lądownika Odysseus zakończyła się wcześniej, niż zakładano

A wszystko to za sprawą niefortunnego lądowania, w wyniku którego Odysseus nie jest w stanie zebrać wystarczającej ilości energii słonecznej do utrzymania się przy życiu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Dopiero co Amerykanie odtrąbili wielki sukces w związku ze swoim pierwszym od ponad pięciu dekad lądowaniem na Księżycu, aby zaledwie kilka dni później okazało się, że lądownik Odysseus nie pożyje tak długo, jak pierwotnie zakładano.


Koniec odysei?

Inżynierowie kontroli lotu spodziewają się, że kontakt z Odyseussem zostanie utracony jeszcze dzisiaj. Oznaczałoby to, że misja lądownika zakończy się zaledwie po kilku dniach i znaczna część eksperymentów, które miał on przeprowadzić, nie dojdzie do skutku. Wszystkiemu winne jest niefortunne ułożenie podczas lądowania, które uniemożliwia statkowi pozyskanie energii niezbędnej do dalszego funkcjonowania.

Intuitive Machnines przekazało, że w trakcie końcowego zejścia lądownik zawadził dolną częścią jednej ze swoich sześciu nóg o nierówność na powierzchni Księżyca, co doprowadziło do przewrócenia się Odyseusaa. Aktualnie spoczywa on w pozycji leżącej wsparty o skałę i nadal funkcjonuje, aczkolwiek wedle przewidywań nie pozostało mu zbyt wiele czasu.

Jak przekazano mediom, zajście to jest po części wynikiem błędu ze strony ludzi odpowiedzialnych za przygotowanie Odyseusza do misji. Przedstawiciel Intuitive Machines poinformował, że awaria laserowych dalmierzy statku, która przyczyniła się do jego niezbyt szczęśliwego lądowania, wynikała z decyzji przedsiębiorstwa o rezygnacji z testowego uruchomienia systemu laserowego celem zaoszczędzenia czasu oraz pieniędzy. Jak przekazał w wywiadzie dla Reuters Mike Hansen – szef działu systemów nawigacyjnych Intuitive Machines:


Z pewnością były rzeczy, które mogliśmy zrobić, aby go przetestować i faktycznie wystrzelić. Byłyby one jednak bardzo czasochłonne i bardzo kosztowne. Było to więc ryzyko, którego jako firma byliśmy świadomi i zdecydowaliśmy się je podjąć.


Mike Hansen

Ostatni post na profilu Intuitive Machines w serwisie X wskazuje na to, że Odysseus kontynuuje komunikację z kontrolerami lotu w Nova Control i wysyła obrazy z powierzchni Księżyca.

Możemy się jednak spodziewać, że ten stan rzeczy nie potrwa już zbyt długo. Mimo wszystko lądownik wykonał kilka ciekawych zdjęć, z którymi możemy zapoznać się choćby poniżej:


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze