1
23.02.2024, 10:00Lektura na 2 minuty

Amerykanie po raz pierwszy od ponad 50 lat wylądowali na Księżycu

Poprzednie lądowanie miało miejsce w 1972 roku w ramach misji Apollo 17.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Wyczynu tego dokonał lądownik Nova-C dumnie noszący nazwę Odysseus. Za jego powstanie odpowiadała firma Intuitive Machines i to właśnie ona zgarnęła tytuł pierwszego prywatnego przedsiębiorstwa, którego twór bezpiecznie osiadł (pozdrowienia dla Łuny-25) na powierzchni ziemskiego satelity. Warto przy tym zauważyć, że konkurencja była pokaźna, aczkolwiek nie mogła pochwalić się szczęściem, na co dowodem jest lądownik Peregrine stworzony przez Astrobotic.


Odyseusz

Tam, gdzie polegli inni, zatriumfowało Intuitive Machines. Wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przy pomocy rakiety Falcon9 SpaceX bezzałogowy lądownik Odysseus bezpiecznie wylądował w okolicach południowego bieguna Księżyca. Nie obyło się bez drobnych zgrzytów, jako że proces ten został nieco opóźniony w wyniku potrzeby wprowadzenia drobnej korekty trajektorii lotu i wykonania dodatkowej orbity, jednak koniec końców nie rzutował on na powodzenie misji.

Mimo braku załogi na pokładzie Odyseusz zabrał ze sobą ładunek innego typu. Dostarczony na Księżyc sprzęt badawczy ma posłużyć do poczynienia postępów w ramach programu Commercial Lunar Payload Services NASA. Pozyskane dane mogą się okazać nieocenione w związku z trwającymi przygotowaniami do ponownego wysłania ludzi na powierzchnię jedynego naturalnego satelity Ziemi w ramach misji Artemis.

Odyseusz nie próżnował także i podczas swojego lotu na Księżyc, jako że podróż lądownika obfitowała w liczne zdjęcia, którymi postanowiło podzielić się Intuitive Machines.

Pomimo niewątpliwego sukcesu, jakim było wylądowanie na powierzchni Księżyca, Odyseusz nie nacieszy się nim zbyt długo. Przewidywany czas funkcjonowania lądownika od momentu lądowania to 14 ziemskich dni. Po upływie tego okresu prawdopodobnie wyłączy się on w związku z nocą księżycową i towarzyszącym im niskim temperaturom.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów792

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze