11.04.2024, 13:00Lektura na 2 minuty

Możliwe zmiany w abonamencie RTV? Rząd planuje reformę mediów publicznych

Mimo wszystko raczej nie ma co liczyć na to, że w najbliższym czasie abonament RTV zniknie.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje serwis Dziennik.pl, w związku z zapytaniem wystosowanym przez posłankę Trzeciej Drogi, Joannę Muchę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało, że planowana jest obszerna reforma mediów publicznych celem dostosowania ich do europejskich standardów.


Zmiany w abonamencie?

Wedle słów podsekretarza stanu we wspomnianym ministerstwie, Andrzeja Wyrobca, obecnie prowadzone są prace analityczne, których celem jest ustalenie zmian, jakie powinny zajść w ramach zapowiedzianej reformy. Co więcej, jako że mają one dotknąć systemu finansowania publicznych mediów, jest spora szansa na to, że obejmą one również niesławny abonament RTV. Jak miałyby wyglądać te zmiany (o ile w ogóle dojdą do skutku) – tego wciąż nie wiadomo.

Ogłoszono przy tym, że w związku z nadciągającą reformą na stan obecny nie zaplanowano wdrożenia żadnych ulg w uiszczaniu opłaty za wspomniany abonament, bo tego właśnie dotyczyło pytanie posłanki, która zwróciła uwagę na fakt, że wielu obywateli w związku ze swoim stanem finansowym ma problem z opłacaniem składki.

Warto przy tym zauważyć, że temat abonamentu RTV wałkowany był już wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat i narosło wokół niego wiele kontrowersji. Przykładowo, wedle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, daninę powinni uiszczać nie tylko posiadacze telewizorów i radioodbiorników, lecz także właściciele komputerów, smartfonów i tabletów – wszak urządzenia te pozwalają uzyskać dostęp do mediów publicznych.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów933

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze