17.05.2023, 17:15Lektura na 2 minuty

Najnowszy ranking prędkości Internetu na świecie. Jak wypada Polska?

Jeśli interesuje was, jak wypada Internet w Polsce na tle innych krajów, to trafiliście w dobre miejsce.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Firma Ookla przygotowała zestawienie prędkości Internetu w różnych krajach na całym świecie. Dane pochodzą z kwietnia bieżącego roku i dzięki nim możemy się dowiedzieć, jak wypada nasza ojczyzna na tle pozostałych państw.


Nie jest źle

Przygotowane przez amerykańskie przedsiębiorstwo zestawienie podzielone zostało na dwie kategorie: Internet mobilny oraz ten stacjonarny. Ze względu na czasy, w jakich przyszło nam żyć, i bezwzględną dominacją urządzeń przenośnych na rynku, przyjrzyjmy się najpierw pierwszej z nich.

Źródło: https://www.speedtest.net/global-index

Jak widać, Polska plasuje się na 45. miejscu, a mediana prędkości Internetu mobilnego w naszym kraju wynosi niecałe 49 Mb/s, co nie jest wcale tragicznym wynikiem, chociaż do najlepszych wciąż mu daleko. Podium zestawienia zajmują z kolei: Katar (niemal 190 Mb/s), Zjednoczone Emiraty Arabskie (trochę ponad 175 Mb/s) oraz Makau (niecałe 172 Mb/s).

Przechodząc do drugiej kategorii, czyli Internetu stacjonarnego – tutaj nasz kraj wypada jeszcze lepiej. Polska zajmuje bowiem 31. miejsce ze 180 państw, które trafiły do omawianego zestawienia.

https://www.speedtest.net/global-index

Mediana prędkość Internetu „po kablu” bądź Wi-Fi wynosi w naszej ojczyźnie 107,26 Mb/s, co już zdecydowanie można uznać za dobry wynik. Nie umywa się on jednak do Singapuru, w którym przeciętny użytkownik Internetu ma dostęp do łącza o prędkości 242 Mb/s. Po piętach liderowi rankingu depcze Chile, w którym wspomniana już mediana wynosi 222,49 Mb/s, z kolei za południowoamerykańskim krajem ponownie znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie z wynikiem na poziomie niemal 217 Mb/s.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak aktualne dane prezentują się na tle tych z minionego roku, możecie zapoznać się z nimi właśnie tutaj. Wynik Polski w obu kategoriach jest miłym zaskoczeniem i raczej nie mamy podstaw do narzekania na prędkość ani Internetu stacjonarnego, ani tego mobilnego w naszym kraju. Niestety, zasięg drugiego z nich wciąż jednak potrafi pozostawić wiele do życzenia. Musimy jednak liczyć na to, że ulegnie on poprawie w nadciągających lat.

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów394

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane