8
19.07.2022, 11:30Lektura na 2 minuty

Ranking szybkości internetu – Polska dość daleko

Mało kto wie, że witryna SpeedTest – poza tym, że pomaga zmierzyć przepustowość danego łącza – udostępnia zestawienia statystyczne na temat szybkości internetu na świecie. Okazuje się, że wypadamy nieźle, ale do czołówki sporo nam brakuje.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Witryna speedtest.net udostępnia dwa rankingi szybkości internetu stacjonarnego. Pierwszy oparty jest na średniej, gdzie wartość dla danego kraju wyliczono, sumując objęte badaniem próbki, a następnie dzieląc otrzymany wyniki przez liczbę tychże próbek – jest to więc wartość arytmetyczna, która pokazuje z jaką średnią przepustowością działa internet w wybranym kraju. Drugi ranking wykorzystuje z kolei medianę, która jest wartością środkową z szeregu wszystkich próbek testowych – można więc powiedzieć, że ranking ten pokazuje, jak wygląda typowe łącze internetowe w danym kraju.


Gorzej niż w Mołdawii

Tabelę, którą widzicie poniżej, stworzono w oparciu o dopiero co udostępnione dane z czerwca – Speedtest publikuje swoje rankingi z dość sporym opóźnieniem. Zaskakująca jest pozycja lidera: Chile wypada zaskakująco dobrze w obydwu przypadkach. Jeśli chodzi o Polskę, to jesteśmy pod koniec trzeciej dziesiątki – 30. miejsce w rankingu opartym na średniej arytmetycznej i w czwartej dziesiątce – 34. miejsce w rankingu zbudowanym w oparciu o medianę. Pokazuje to, że łącza internetowe w naszym kraju cechują się sporym „rozrzutem” – te najszybsze znacznie zawyżają średnią. Nie jest to jednak odosobniona sytuacja: efekt ten widać w przypadku praktycznie każdego państwa.

Patrząc zaś historycznie, zmiany pozycji Polski w rankingu nie są drastyczne. Ogółem w ostatnich miesiącach utrzymujemy się cały czas mniej-więcej w tym samym miejscu, gdzieś między trzecią a czwartą dziesiątką. Nietrudno jednak zauważyć, że obecnie jesteśmy niżej niż m.in. Węgry, Portugalia, Mołdawia czy Urugwaj.

Należy jednak pamiętać, że jest to ranking tworzony w oparciu o pomiary zarejestrowane przez firmę, mogą więc nie odzwierciedlać do końca stanu faktycznego. W końcu nie każdy użytkownik, szczególnie z grona tych mniej świadomych, mierzy przepustowość swojego łącza. Niemniej ogólny obraz jest całkiem jasny.


Gdzie najszybciej?

W ramach ciekawostki można jeszcze dodać, że według raportu Speedtest najlepszym i najbardziej stabilnym dostawcą internetu w Polsce jest UPC, zaś najszybszy internet ma Warszawa, osiągając wynik 132,99 Mbit/s (dane za ostatni kwartał 2021).

Słowa, które przeczytaliście, poszły w świat dzięki światłowodowi 300 Mbit/s, który zagościł u mnie w domu już niemal cztery lata temu. A u was jak to wygląda? Z wykorzystaniem czego łączycie się ze światem?

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów218

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane