NASA znalazła molekuły kluczowe dla rozwoju życia w próbkach asteroidy Bennu
Próbki asteroidy Bennu wskazują na to, że na wczesnym etapie istnienia Układu Słonecznego powszechnie występowały warunki i składniki niezbędne do życia.
Próbki asteroidy Bennu, pozyskane w ramach misji OSIRIS-REx, dotarły na Ziemię pod koniec września 2023 roku, zaś kilka miesięcy później NASA pochwaliła się ich zdjęciami. Teraz, ponad rok po tych wydarzeniach, amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przekazała, że w analizowanych fragmentach i pyle Bennu odkryto cząsteczki, które były kluczowe do rozwoju życia na naszej planecie. W trakcie badań okazało się również, że asteroida cechuje się „historią słonej wody, w której te związki mogły na siebie oddziaływać i się łączyć”.
Czy w kosmosie było życie?
Badacze podkreślają przy tym, że ich najnowsze odkrycie nie jest równoznaczne z orzeknięciem, że w kosmosie istnieje życie. Niemniej ustalenie, jakoby warunki do jego powstania były powszechne w znacznej części Układu Słonecznego, sprawia, że coraz trudniej wierzyć w teorię o wyjątkowości naszej planety.
Misja NASA OSIRIS-REx już teraz pisze na nowo podręcznik tego, co wiemy o początkach naszego Układu Słonecznego. Asteroidy zapewniają kapsułę czasu do historii naszej planety, a próbki Bennu są kluczowe dla naszego zrozumienia, jakie składniki w naszym Układzie Słonecznym istniały przed powstaniem życia na Ziemi.
Naukowcy z NASA pochwalili się efektami swojej pracy i płynącymi z niej wnioskami w dziennikach naukowych Nature i Nature Astronomy. Napisano w nich, że w próbkach pobranych z asteroidy Bennu znaleziono liczne aminokwasy, a 14 z nich jest wykorzystywanych przez życie na Ziemi do wytwarzania białek. Prócz tego odkryto pięć nukleobaz używanych przez ziemskie organizmy do „przechowywania i przesyłania instrukcji genetycznych w bardziej złożonych biomolekułach lądowych, takich jak DNA i RNA, w tym jak układać aminokwasy w białka”. Jakby tego było mało, w przebadanym materiale znajdowały się wysokie zawartości amoniaku.
W próbce Bennu zidentyfikowane zostały także ślady 11 minerałów, które powstają w wyniku dłuższego odparowywania wody z dodatkiem rozpuszczonych soli. Minerały te to m.in. kalcyt, halit i sylwin. Podobne związki odkryto w różnych miejscach Układu Słonecznego, w tym na planecie karłowatej Ceres oraz na Enceladusie będącym księżycem Saturna.
Podczas gdy jeden zespół zajmuje się dalszą analizą materiałów pozyskanych w ramach misji OSIRIS-REx, inni naukowcy zostali oddelegowani do poszukiwania wskazówek na temat środowiska, w którym wykryte w asteroidzie cząsteczki miały szansę powstać. Na ten moment badacze nie mają zbyt wielu poszlak, niemniej w czasopiśmie Nature przedstawili dowody na istnienie niezwykle przystosowanego do powstania życia „starożytnego środowiska”.
Więcej informacji na temat OSIRIS-REx i analizy próbek Bennu znajdziecie na stronie NASA oraz w artykule zamieszczonym w Nature.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.