Nie tylko Neuralink. Precision pochwaliło się swoim implantem
Implant opracowany przez przedsiębiorstwo Precision Neuroscience ma być praktycznie nieinwazyjny i trafić na rynek już w przyszłym roku.
Amerykańska firma pochwaliła się, że udało jej się dwukrotnie przebić zeszłoroczny rekord w liczbie elektrod neuronowych umieszczonych w mózgu człowieka, który wówczas wynosił 2048. W nowej wersji implantu jest ich aż 4096, dzięki czemu urządzenie jest w stanie jeszcze dokładniej dekodować wysyłane przez mózg sygnały i przekształcać je w konkretne czynności. Dla porównania, implant Neuralink takich elektrod posiada „zaledwie” 1024 – trudno jednak spierać się z tym, że ze swojego zadania się wywiązują.
Konkurent Neuralinka
Czym jeszcze może pochwalić się Precision Neuroscience? Opracowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo implant jest przedstawiany jako „modułowy system elastycznych mikroelektrod przeznaczony do minimalnie inwazyjnych i odwracalnych zabiegów chirurgicznych”. Dopasowuje się on do powierzchni mózgu, nie uszkadzając przy tym jego tkanki. Co więcej, może on zostać umieszczony w dowolnym miejscu za sprawą minimalnie inwazyjnej metody wprowadzania.
Poza tym funkcjonowanie tworu Precision Neuroscience nie odbiega od tego, co poznaliśmy za sprawą implantu stworzonego przez firmę pod wodzą Elona Muska. Urządzenie to umożliwia obsługę urządzeń cyfrowych za pomocą myśli, a wysyłane przez mózg sygnały odbierane są przez cieńsze od włosa elektrody, które następnie przesyłają je do jednostki przetwarzającej ulokowanej pomiędzy czaszką a skórą głowy. Więcej na temat implantu możecie dowiedzieć się na poświęconej mu stronie.
Będąc w temacie implantów mózgowych, warto nadmienić, że ten opracowany przez Neuralink już wkrótce trafi do głowy kolejnego pacjenta. Mimo tego, że implant borykał się z problemami, a część z jego przewodów wychodziła z mózgu, przedsiębiorstwu udało się obejść tę niedogodność poprzez zaktualizowanie oprogramowania i zwiększenie czułości wyłapywanych sygnałów. Nie sposób zapomnieć o tym, że Precision Neuroscience nie jest jedynym konkurentem Neuralinka. W sektorze tym ma zamiar powalczyć także nie kto inny, jak Gabe Newell i współtworzona przez niego firma Starfish.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.