14
13.09.2023, 15:15Lektura na 3 minuty

Nowa lista „gier wszech czasów”. Metacritic z dużą aktualizacją

Metacritic pozwala też w końcu na wyciągnięcie średniej ze wszystkich platform.

Metacritic, znany agregator ocen gier, filmów i seriali (my także tam jesteśmy i to z recenzjami papierowymi, pozdrawiamy!), dostał właśnie sporą aktualizację. Zmienił się głównie interfejs, ale także co nieco „pod maską”. I to właśnie temu przetasowaniu zawdzięczamy dzisiejszego newsa.

The Legend of Zelda
The Legend of Zelda

Metacritic przelicza oceny

Od teraz portal wyciąga domyślnie średnią ocen ze wszystkich platform. Niebywałe, nieprawdaż? To wyczekiwana od lat funkcja, przez której brak od miesięcy posługuję się przy pisaniu podsumowań recenzji na stronę również OpenCritikiem. Aby zobaczyć archaiczny podział, trzeba teraz wykonać o jedno kliknięcie więcej. To ważne, ponieważ w niektórych przypadkach pozwala nam na sprawdzenie jakości konsolowego lub pecetowego portu.

W związku z powyższym oraz spekulowanymi delikatnymi zmianami w algorytmie na słynnej liście najlepiej ocenianych gier od powstania serwisu (1999) dokonało się kilka przetasowań. Czy zgadzacie się z tym, jak obecnie wygląda (powiedzmy) obiektywna lista produkcji wszech czasów? Po dywizie podana jest obecna średnia ocen gry.

 1. The Legend of Zelda: Ocarina of Time - 99;
 2. Grand Theft Auto IV - 98;
 3. SoulCalibur - 98;
 4. Red Dead Redemption 2 - 97;
 5. Grand Theft Auto V - 97;
 6. The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 97;
 7. Halo: Combat Evolved - 97;
 8. Metroid Prime - 97;
 9. Super Mario Galaxy - 97;
 10. Tony Hawk's Pro Skater 3 - 97.

Dalej w pierwszej 24 czekają na nas m.in. BioShock, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, The Orange Box, najnowsza Zelda, Super Mario Odyssey, GTA III czy Half-Life 2.

Pełna lista TUTAJ.

GTA 4
GTA 4

Kontrowersje

No i tu zaczyna się pole do dyskusji. Z topki wyleciały przez zmiany m.in. uwielbiane i uznawane za arcydzieło scenopisarstwa Disco Elysium: The Final Cut, Perfect Dark czy Super Mario Galaxy 2 (widoczne jeszcze chociażby w lutym tego roku na archive.org).

Co więcej im dalej w las, tym więcej dziwnych artefaktów, jak powrzucane tu i ówdzie malutkie gry mobilne przewyższające, bagatela, The Last of Us czy pierwsze Red Dead Redemption. A wszystko to pod zakładką, która dosłownie nazywa się „najlepsze gry wszech czasów”. Trochę wstyd, Metacritic! Wygląda na to, że OpenCritic wciąż pozostaje stroną, na którą warto równolegle zajrzeć, jeśli chcemy zapoznać się z opiniami na temat najnowszych produkcji.

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów865

Obserwujących7

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze

Polecane