1
27.02.2024, 15:45Lektura na 2 minuty

Nowe GPU Nvidii na dniach trafią do laptopów

Mowa tu o kartach graficznych Nvidia RTX 500 i 1000 Ada Generation mających zapewnić potężną akcelerację sztucznej inteligencji w przenośnych stacjach roboczych.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Trudno nie zauważyć, że sztuczna inteligencja stała się oczkiem w głowie Nvidii – w końcu to właśnie technologii związanej z AI korporacja zawdzięcza tytuł czwartej najwyżej wycenianej firmy na świecie, przeganiając tym samym w rankingu molochy pokroju Amazona lub Mety.

Nikogo nie powinno więc dziwić, że najnowsze GPU ze stajni Nvidii powstały z myślą o zapewnieniu jak najwyższej wydajności podczas korzystania z AI. Przeznaczone dla laptopów modele Nvidia RTX 500 i 1000 trafią do nowoczesnych, przenośnych stacji roboczych, także pozostaną raczej poza za obszarem zainteresowań graczy, którzy znajdą dla siebie ciekawsze propozycje.


Nvidia RTX 500 i 1000

Nowe modele GPU Nvidii będą bazowały na architekturze Ada Lovelace i zawierały zarówno NPU, czyli jednostkę przetwarzania neuronowego, jak i układ GPU Nvidia RTX z rdzeniami Tensor do przetwarzania AI. NPU okaże się niezwykle pomocne w przypadku mniej wymagających zadań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, z kolei GPU zapewni nawet 682 TOPS wydajności w trakcie najbardziej obciążających czynności.

Jak chwali się przy tym przedsiębiorstwo stojące za nowymi RTX-ami, model RTX 500 gwarantuje nawet 14 razy wyższą wydajność podczas korzystania z modeli pokroju Stable Diffusion, 3 razy szybsze edytowanie zdjęć z pomocą AI i dziesięciokrotnie sprawniejsze renderowanie 3D w porównaniu z maszynami, które wyposażone są tylko i wyłącznie w CPU.

Na pokładzie RTX-ów 500 i 1000 znajdą się rdzenie RT trzeciej generacji, mające zagwarantować dwukrotnie wyższą wydajność ray tracingu względem swoich poprzedników. Nie zabrakło przy tym obsługi DLSS 3, czyli korzystającej z uczenia maszynowego technologii upscalingu opracowanej przez Nvidię. Co nieco do życzenia może pozostawiać ilość pamięci, w jaką wyposażone zostaną opisywane karty graficzne – 4 GB w przypadku RTX 500 oraz 6 GB w przypadku RTX 1000.

Nvidia zapowiedziała przy tym, że nowe GPU zadebiutują jeszcze tej wiosny, a znaleźć je będziemy mogli w sprzęcie największych producentów, takich jak Dell, HP, Lenovo i MSI.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze