2
15.02.2024, 10:30Lektura na 1 minutę

Nvidia stała się czwartą najwyżej wycenianą firmą na świecie

Dzięki prężnie rozwijającemu się sektorowi AI, korporacja z Santa Clara przegoniła pod kątem wyceny m.in. Alphabet (Google), Amazon i Meta Platforms.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Wyceniana obecnie na 1,825 biliona dolarów Nvidia jest czwartą najbardziej wartościową firmą na świecie, przeganiając tym samym Google (1,820 biliona dolarów) i Amazon (1,776 biliona dolarów). Cena akcji kalifornijskiego przedsiębiorstwa wynosi aktualnie 739 dolarów i tylko dzisiaj zdążyła wzrosnąć o niespełna 2,5%. Większą wartością od Nvidii wciąż mogą pochwalić się Microsoft (3,042 biliona dolarów), Apple (2,843 biliona dolarów) oraz Saudi Aramco (2,057 biliona dolarów).

Swoją pozycję Nvidia w znacznej mierze zawdzięcza produkowanym chipom AI, które w przeważającej mierze trafiają, o ironio, do firm, które udało się jej zdeklasować w rankingu. Zaledwie kilka dni temu kalifornijskie przedsiębiorstwo ogłosiło, że ma zamiar zainwestować miliardy dolarów w rozwój niestandardowych czipów tworzonych z myślą o konkretnych odbiorcach i ich potrzebach.

Mimo wszystko Nvidia nie jest jedyną korporacją, która nosi się z zamiarem zarobienia pokaźnej ilości zielonych podczas trwającego obecnie boomu na sztuczną inteligencję. Podobne plany ma także AMD, jednak czy twory przedsiębiorstwa pod wodzą Lisy Su będzie w stanie mierzyć się z układami H100 i H200 opracowanymi przez inżynierów Nvidii, dowiemy się dopiero w najbliższej przyszłości.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów808

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze