12.02.2024, 15:30Lektura na 2 minuty

Nvidia inwestuje miliardy w produkcję czipów

Nowa jednostka biznesowa amerykańskiej korporacji ma skupiać się na projektowaniu czipów, z których skorzystają biznesy skupione wokół przetwarzania w chmurze i sztucznej inteligencji.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje Reuters, Nvidia ma zamiar zainwestować około 30 miliardów dolarów w inicjatywę związaną z projektowaniem niestandardowych czipów. W ich ramy mają wchodzić nie tylko zaawansowane procesory sztucznej inteligencji, lecz także układy znajdujące zastosowanie w przetwarzaniu w chmurze.


Król jest jeden

Ulokowana w kalifornijskim Santa Clara Nvidia posiada obecnie około 80% rynku czipów AI z najwyższej półki, a trwający nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy boom na sztuczną inteligencję sprawił, że wartość przedsiębiorstwa została wywindowana do pokaźnej kwoty 1,73 biliona dolarów. Oferowane przez korporację czipy H100 oraz A100 są względnie uniwersalne i, jak się okazuje, obecnie zaczyna stanowić to coraz większą wadę.

Wiele firm stara się opracować własne czipy AI, które w lepszym stopniu pokryją ich potrzeby przy jednoczesnej redukcji zużycia energii. Nic więc dziwnego, że Nvidia potraktowała ten fakt jako okazję do większego zarobku i postanowiła poszerzyć ofertę swoich układów.

Wedle doniesień przedstawiciele korporacji spotkali się już z reprezentantami jej największych klientów: Amazona, Google, Mety, Microsoftu i OpenAI. Głównym tematem posiedzeń miało być zaprojektowanie czipów od podstaw, z uwzględnieniem potrzeb każdej ze wspomnianych firm. Czy dojdzie to do skutku i Nvidii uda się utrzymać dominującą pozycję w sektorze zaawansowanych czipów AI – to się okaże.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że niezwykle popularny czip Nvidii – H100, doczekał się swojego następcy o nazwie H200, który to ma zadebiutować na rynku w drugim kwartale bieżącego roku. Mimo wszystko rzeczona korporacja nie skupia się tylko i wyłącznie na technologii związanej ze sztuczną inteligencją, a ze stajni „zielonych” niedawno wyjechały nowe karty graficzne. Co więcej, usługa grania w chmurze GeForce Now doczeka się serwera w Warszawie, co przełoży się na znacznie większy komfort użytkowania dla użytkowników z Polski.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów717

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze