5
14.08.2023, 10:30Lektura na 3 minuty

Overwatch 2 najgorzej ocenianą grą na Steamie

Overwatch 2 dotarł na szczyt. Szczyt listy „hall of shame” platformy Steam.


Michał „Perzi” Perzanowski

Druga odsłona Overwatcha pojawiła się na Steamie 11 sierpnia i jest pierwszą z produkcji Blizzarda, która trafiła na platformę Valve. Wcześniej wydawca używał swojego dedykowanego launchera Battle.net. Korzystali z niego wszyscy, którzy chcieli zagrać w Overwatcha czy Diablo. Zapobiegało to swobodnemu przepływowi negatywnych opinii ze strony graczy, gdyż nie praktykowano tam publikowania ich ocen, opinii i recenzji.


Overwatch 2 z przytłaczająco negatywnymi recenzjami na Steamie

Od piątku społeczność Steama bombarduje nowego Overwatcha negatywnymi ocenami. Istnieje wiele powodów, dlaczego tak się dzieje. Wśród wystawionych komentarzy możemy najczęściej przeczytać o nachalnej monetyzacji gry, gdzie Blizzard wprowadził opłaty za zawartość, która kiedyś była dostępna za darmo. Twórcom dostało się też, że tytuł jest ubogi w nowe treści i szybko „umiera” na tle innych shooterów online.

Daniel Ahmad z Nico Partners Report Home dokładnie przeanalizował masę przytłaczająco negatywnych recenzji Overwatcha 2 na Steamie. W chwili opublikowania swojego wywodu tylko 9 procent z ze 110 tysięcy recenzji jest pozytywnych. Co więcej, zdecydowana większość z nich pochodzi z chińskich kont.


Niemal 2/3 tych recenzji (63 tysiące) są napisane w uproszczonym języku chińskim, z czego 97 procent z nich jest negatywnych. Na pierwszy rzut oka recenzje chińskie zawierają wiele tych samych elementów, co recenzje z reszty świata. Wielu z was pewnie zdaje sobie sprawę, że Blizzard i NetEase zakończyli swoją umowę dotyczącą dystrybucji gier Blizzarda na PC w Chinach, co doprowadziło do zamknięcia Overwatcha 2 oraz innych tytułów na tym rynku 23 stycznia 2023 roku. W skrócie, gracze w Chinach byli zaniepokojeni utratą swoich kont i możliwości gry na krajowym serwerze. Premiera na Steam jest pierwszą okazją, gdy gracze mogą wyrazić swoje rozczarowanie na otwartej i międzynarodowej platformie i wielu z nich skorzystało z tej możliwości.


Daniel Ahmad

Overwatch 2 najgorzej ocenianą grą w historii Steama

Pomijając fakt, z jakich kont pochodzą negatywne komentarze, nie da się ukryć, że aktualnie Overwatch 2 jest najgorzej ocenianą grą w historii platformy Valve. Tytuł bije na głowę m.in. War of the Three Kingdoms, FlatOut 3, RollerCoaster Tycoon World, Redfalla czy CoD: Warzone.

Recenzjom towarzyszą dobijające twórców statystyki. Choć drugi Overwatch mógł cieszyć się najwyższą oglądalnością na Twitchu (634 tys.), spadła ona w ciągu tygodnia do zaledwie 34 tysięcy. Na Steamie liczba grających osób osiągnęła maksymalnie 75 tysięcy i spada. Od 2018 roku sukcesywnie marnieje też oglądalność esportowych rozgrywek z Overwatcha, a przełom 2022 i 2023 roku to cztery razy mniejsze zasięgi od rekordowego wyniku sprzed pięciu lat.

Zważywszy na te informacje, a także na raporty o niezadowoleniu graczy pod każdym względem, wydaje się bardzo trudne uwierzyć, iż Overwatch 2 kiedykolwiek wróci do łask.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów309

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze