13.07.2023, 13:15Lektura na 3 minuty

Polska branża gier w czołówce Europy pod względem liczby etatów

Polska przejmuje branżę gier! Prężnie się rozwijamy i jesteśmy na podium największych krajów w Europie pod względem osób tworzących gry. Wyprzedziliśmy nawet Niemcy.


Patryk „Delighter” Żelazny

Branża gier rozrasta się w zastraszającym tempie. Mamy coraz więcej gier i coraz więcej osób chętnych do ich tworzenia. Polska nie jest w tym temacie wyjątkiem, ale przyznam, że na tle Europy wypadamy znacznie lepiej, niż to sobie wyobrażałem – oczywiście tylko pod pewnymi względami, których dotyczą najnowsze dane z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Niemniej uważam, że mamy być z czego dumni.

Udostępniony dokument jest dość obszerny (ponad 180 stron), jednak po bardzo ciekawe nowinki wcale nie musimy iść daleko. Już na samym początku znajdziemy zestawienie ośmiu największych państw w Europie pod względem liczby osób pracujących w branży. I okazuje się, że Polska jest na podium, na drugim lub trzecim miejscu. Badacze uznają remis – niepewność wynika z braku dokładnych danych dotyczących Francji. Tam liczba etatów jest szacowana na pomiędzy 15 a 19 tysięcy, jednakże pewne dane sugerują bardziej rotację niż wzrost, ponieważ niektóre duże firmy mierzą się ze zwolnieniami i protestami (Ubisoft?). Z kolei dane pokazują, że w Polsce mamy dokładnie 15290 osób pracujących w branży (notujemy wzrost aż o 16% względem poprzedniego roku). I jesteśmy sporo nad Niemcami, którzy mogą się pochwalić wynikiem 11242 osób, czyli o aż 4 tysiące mniej. Z kolei na pierwszym miejscu znajduje się Wielka Brytania (20975 pracowników).

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

Największe kraje europejskie pod względem zatrudnionych pracowników w branży gier wideo
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Wchodząc nieco dokładniej w te liczby, dowiadujemy się jeszcze ciekawszych rzeczy. Jak na przykład tego, że 24% osób pracujących w branży to kobiety (kwestię kobiet w branży gier, a konkretniej w zarządach, i nadchodzącej na tym polu rewolucji omawiał ostatnio Mateusz Witczak – niemniej nasz wynik jest jednym z najlepszych na świecie), a ponad 14,5% to obcokrajowcy. Do tego od 2017 roku notujemy fenomenalny wzrost liczby zatrudnień, bo o 23-27% z roku na rok (pomijając najnowszy wynik 16%). Pod tym względem jesteśmy najszybsi w Europie – czyli może w końcu wybijemy się nawet na pierwsze miejsce.

Jeśli chodzi o studia, to znacznie przeważają te bardzo małe zespoły. W Polsce w maju 2023 znajdowało się 494 aktywnych firm tworzących gry, z czego zaledwie 22% to grupy składające się z przynajmniej 26 osób. 32% to ekipy do 5 osób, a 34% to zespoły mające pomiędzy 6 a 15 developerów. Średnia liczba zatrudnionych osób na każde studio w 2023 roku wynosi 31,3. Mamy ponad 530 premier gier rocznie (na wszystkich platformach łącznie), a przychód w 2022 wyniósł 1286 milionów euro – czyli już nie jesteśmy na podium, ale to również całkiem niezła kwota (w topce prawdopodobnie bylibyśmy między 5. a 7. miejscem).

Wykres przychodów w branży gier w Polsce
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Ciekawostka: CD Projekt Red na tle całej polskiej branży przez premierę Cyberpunka został zaprezentowany osobno na niektórych wykresach dotyczących zarobków – to jedno studio w 2020 roku zanotowało przychód równy 1/3 całej naszej branży. Z kolei w tym samym roku cała nasza doczekała się wzrostu względem roku 2019 aż o 118%.

My, jako gracze, także dostaliśmy swoje pięć minut. Według danych w Polsce jest około 20 milionów graczy. Biorąc zatem pod uwagę, że nasz kraj ma około 38 milionów mieszkańców (dane z 2021 roku według Głównego Urzędu Statystycznego), daje to ponad 52% osób grających. Z tego aż 80% to osoby dorosłe (tutaj poczułem się zaskoczony), a 47% to kobiety.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze