Prezes Nvidii: Programowanie to przeszłość, uczcie się rolnictwa
Jensen Huang podzielił się swoimi przemyśleniami na temat czekającej nas przyszłości i jego zdaniem nie ma w niej wiele miejsca dla armii programistów.
Zdaniem prezesa Nvidii sztuczna inteligencja rozwinęła się do tego stopnia, że już wkrótce obranie ścieżki kariery jako programista przestanie być tak opłacalne jak dotychczas. Huang uważa, że ludzie powinni się skupić na rozwoju w takich obszarach jak nauki ścisłe, rolnictwo oraz przetwórstwo i produkcja, jako że informatyka już wkrótce może odejść do lamusa.
Prawdopodobnie pamiętacie, że w ciągu ostatnich 10, 15 lat prawie każdy, kto siedział na tej scenie przede mną, powiedziałby, że niezwykle ważne jest, aby dzieci uczyły się informatyki. Teraz jest niemal całkowicie odwrotnie.
Słowa te padły w trakcie rozmowy w ramach odbywającego się w Dubaju wydarzenia Word Government Summit. Z pełnym zapisem wystąpienia Jensena Huanga możecie zapoznać się na poniższym materiale wideo:
Szef amerykańskiej korporacji zwrócił przy tym uwagę na fakt, że AI pomogła niemal całkowicie wyeliminować przepaść technologiczną (i wywindować Nvidię na czwarte miejsce w rankingu najbardziej wartościowych firm na świecie):
Naszym zadaniem jest stworzenie takiej technologii komputerowej, aby nikt nie musiał programować. A że język programowania jest ludzki, każdy na świecie jest teraz programistą. To jest właśnie cud sztucznej inteligencji. [...] To jest powód, dla którego tak wiele osób mówi dziś o sztucznej inteligencji, ponieważ po raz pierwszy można sobie wyobrazić, że każdy w firmie jest technologiem. Przepaść technologiczna została całkowicie zamknięta.
Jak już zostało wspomniane, Huang wyraził swoją opinię co do tego, że obecnie, zamiast ślęczeć przez setki godzin przed ekranem komputera, lepiej jest rozwijać się w dziedzinach pokroju biologii oraz rolnictwa.
Upraszam o wybaczenie absolwentów informatyki z ostatniej dekady, ale lata studiów lepiej byłoby spędzić na zdobywaniu doświadczenia w takich dziedzinach jak nauka, produkcja czy rolnictwo.
Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy programiści staną się zbędni, w końcu rozwój sztucznej inteligencji na obecnym etapie nie nastąpi sam z siebie. Tym bardziej, że działanie dostępnych na rynku modeli AI wciąż pozostawia wiele do życzenia, a w tym miejscu można powołać się choćby i na niedawne kontrowersje wokół Gemini ze stajni Google.
Mimo wszystko sporo osób nie zgadza się z Huangiem i zwracają one przy tym uwagę na fakt, że stwierdzenia pokroju „<coś> zabije programowanie” przewijają się już od wielu lat, a żadna z tych przepowiedni nadal nie doszła do skutku. Aby przekonać się, kto ma rację, przyjdzie nam jednak bez wątpienia jeszcze trochę poczekać.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.