4
23.01.2023, 12:15Lektura na 2 minuty

Risen dostanie polskie napisy i obsługę osiągnięć na Steamie... po 14 latach

Piranha Bytes w końcu zdecydowała się wrzucić na Steama spolszczenie do gry i obsługę osiągnięć. Nie gram już co najmniej od dekady, ale może warto wrócić?


Patryk „Delighter” Żelazny

Pamiętacie jeszcze Risena? To ten Gothic, nawet od tych samych twórców, ale wydany 8 lat później, w 2009. Wtedy również gra ukazała się na Steamie, ale z drobnym mankamentem dla polskich graczy, ponieważ bez naszej wersji językowej, która była dostępna w wersji pudełkowej. Wygląda na to, że ulegnie to zmianie już za kilka dni, kiedy gra trafi PS4, Xboksa One oraz Nintendo Switcha. Tak, po 14 latach od premiery, kiedy większość oczu jest zwrócona na nadchodzący remake Gothica.

Trudno jednoznacznie potwierdzić, czy dostaniemy tylko napisy, czy jeszcze dubbing, ponieważ rozmiar plików nie został zaktualizowany, więc sprawa wyjdzie dopiero w praniu. A resztę rzeczy wiemy już dzisiaj dzięki nieocenionej potędze SteamDB, bo to właśnie tam informacje pojawiły się jeszcze przed wydaniem gry na nowe platformy, co nastąpi już jutro, 24 stycznia.

Risen Depots SteamDB
SteamDB

Ale na tym jednak nowości się nie kończą. Mimo wszystko to może być całkiem dobra okazja na powrót do produkcji gothicopodobnej, ponieważ poza polską wersją językową, twórcy obdarzą Risena także osiągnięciami, których ma być łącznie – uwaga, spoiler! – 50. Możecie je wszystkie zobaczyć TUTAJ.

Skąd w ogóle pomysł, by zaprzątać sobie głowę takim staruszkiem? I nie mam na myśli tutaj tylko dodania na Steama kolejnych wersji językowych (oprócz polskiej pojawi się jeszcze rosyjska), ale także dorzucenie osiągnięć i w ogóle decyzję o portach na kolejne platformy. Redakcja PC Gamera również była tego ciekawa i zadała to pytanie THQ Nordic. Dzięki temu możemy poznać oficjalną odpowiedź.


Uważamy, że to ważne, aby dbać o starsze marki, zwłaszcza gdy wciąż mają entuzjastyczną rzeszę fanów. Pierwszy Risen był świetnym erpegiem podążającym ścieżką projektową obraną przez Gothica i zasługuje na kolejną szansę. Tym bardziej, że wersja na konsole z 2009 jest kiepskim portem. Ta nowa wersja sprawi, że Risen po raz pierwszy będzie doskonale grywalny na wszystkich popularnych konsolach.


THQ Nordic

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji, jedne z nich przemijają, inne pozostają – gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1131

Obserwujących5

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane