1
6.02.2024, 12:30Lektura na 2 minuty

Rosja zaciera ręce na wieść o otwarciu iPhone'ów

Wymóg Unii Europejskiej co do umożliwienia instalowania aplikacji spoza App Store'u zdaje się być na rękę Rosjanom.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W związku z Digital Markets Act Apple ma jeszcze nieco ponad miesiąc na otworzenie systemu swoich urządzeń i dopuszczenie do instalacji aplikacji pochodzących spoza App Store'u. Mimo tego, że rozwiązanie to miało być udogodnieniem dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, jest jeszcze ktoś, kto niezmiernie cieszy się z nadciągającej zmiany.


Unia wprowadza, Rosja korzysta

Zamknięty system iOS był solą w oku rosyjskich oficjeli od momentu nałożenia na Federację Rosyjską sankcji. Apple postanowiło odciąć Rosjanom dostęp do licznych aplikacji, wliczając w to te związane z sektorem finansowym. Nikogo nie powinno dziwić, że wywołało to niemałe oburzenie wśród „poszkodowanych”. Co więcej, Rosja postanowiła nie pozostawać dłużna korporacji z Cupertino i zmusiła ją do zapłacenia kary w związku ze stosowaniem praktyk monopolistycznych.

Swego czasu Apple zostało „poproszone” o udostępnienie opcji zainstalowania zatwierdzonych przez rosyjski rząd aplikacji podczas konfiguracji urządzenia. Nie upiekło się przy tym i Androidowi, jako że i na producentach smartfonów z tym systemem operacyjnym wymuszono umieszczenie sklepu z aplikacjami RuStore. Zdaje się jednak, że zamienniki nie sprawują się tak dobrze, jak tego oczekiwano.

Wieść o otworzeniu iPhone'ów uradowała Rosjan, a wedle pogłosek ruszyły już prace nad przeniesieniem na iOS-a innego rosyjskiego sklepu z aplikacjami znanego z Androida – NashStore. Za jego pośrednictwem dostępne byłyby programy, których Apple nie dopuściło do oficjalnej dystrybucji za pośrednictwem App Store'u, lub też te, które w wyniku sankcji zostały wycofane z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Szkopuł polega na tym, że wprowadzane przez Apple zmiany będą obowiązywały jedynie na terenie Unii Europejskiej. Niemniej Rosjanie zdają się traktować ten fakt jedynie jako przejściową niedogodność, którą da się obejść poprzez zmianę regionu z poziomu ustawień smartfona. Nie wiadomo, czy gigant z Cupertino postanowi odnieść się do tej sytuacji, tym bardziej że przedsiębiorstwo postanowiło ograniczyć swoją działalność na terenie Rosji.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów805

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze