23.01.2024, 12:15Lektura na 2 minuty

Apple zapłaciło milionową grzywnę Rosji

Jak widać, Amerykanie nie są jedynymi, którym nie w smak są popędy monopolistyczne przedsiębiorstwa pod wodzą Tima Cooka.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Federalna Służba Antymonopolowa Rosji (FAS) wzięła na celownik amerykańską korporację, której zarzucono stosowanie praktyk monopolistycznych polegających na faworyzowaniu własnych produktów na tle pozostałych aplikacji przeznaczonych na system operacyjny iOS.

Pierwszą reakcją Apple na usłyszane zarzuty było „taktowne niezgodzenie się z nimi”, aczkolwiek, wedle FAS, 19 stycznia gigant z Cupertino zgodził się zapłacić grzywnę opiewającą na kwotę 1,2 miliarda rubli, co przekłada się na około 13,65 milionów dolarów amerykańskich, a pieniądze zasiliły rosyjski budżet.

Warto przy tym nadmienić, że nie jest to pierwsza tego typu kara, która została nałożona na Apple. Analogiczna sytuacja miała miejsce niespełna rok temu, bo w lutym 2023 roku. Wtedy też firma Tima Cooka musiała wysupłać 12,1 milionów dolarów w związku z zarzutami odnośnie do nadużywania swojej pozycji na rynku aplikacji mobilnych. Swego czasu Rosja postanowiła ukarać amerykańskie przedsiębiorstwo za to, że... nie usuwa ono informacji na temat wojny na Ukrainie.

Na koniec warto wspomnieć, że postępowaniu korporacji sygnowanej logiem nadgryzionego jabłka przygląda się także i Departament Sprawiedliwości USA. Prawnicy Apple mogą jednak na chwilę odetchnąć, jako że rzeczona firma nie spotka się w najbliższym czasie z Epic Games na sali rozpraw. Warto także napomknąć o zbliżającej się wielkimi krokami premierze gogli AR/VR Vision Pro oraz o tym, że w momencie premiery ich użytkownicy będą musieli obejść się smakiem, jako że nie trafi na nie wiele popularnych aplikacji.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów813

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze