7.05.2024, 11:30Lektura na 2 minuty

Stany Zjednoczone wyłożą miliony dolarów na badania nad chipami

Dotacje federalne sięgną nawet 285 milionów dolarów, a chętne firmy mogą składać już wnioski o ich przyznanie.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Stany Zjednoczone dokładają wszelkich starań, aby rozwinąć rodzimy sektor półprzewodników i uniezależnić się od państw zza oceanu. Z tego też powodu utworzono fundusz CHIPS and Science Act mający wspomóc amerykańskie przedsiębiorstwa skupione na rozwoju technologii związanej z produkcją chipów. Tytułowe dotacje mają zachęcić te firmy do uformowania instytutu CHIPS Manufacturing USA, który skupiłby się na cyfrowych bliźniakach z branży półprzewodników.


Cyfrowe bliźniaki

W tym miejscu warto też wyjaśnić, czym są owe cyfrowe bliźniaki. Otóż w świecie technologii termin ten odnosi się do wirtualnych modeli danego systemu, które umożliwiają jego analizę i optymalizację przed sfinalizowaniem projektu i rozpoczęciem produkcji. Tak też jest w przypadku chipów, a ich cyfrowe bliźniaki pozwalają przetestować ich działanie w różnych konfiguracjach danych i warunkach.

Wedle założeń, w ramach wspomnianego już instytutu CHIPS Manufacturing USA miałaby powstać sieć firm działających w sektorze półprzewodników, które dzieliłyby się ze sobą zasobami. Czy te jednak będą do tego skore – to się dopiero okaże.

Ponadto od firm korzystających z państwowych funduszy oczekuje się działań z zakresu prowadzenia badań podstawowych i stosowanych związanych z rozwojem oraz opracowywaniem cyfrowych bliźniaków półprzewodników, jak również współpracy podczas opracowywania i formowania nowych obiektów – zarówno tych wirtualnych, jak i fizycznych. Przedsiębiorstwa biorące udział w programie powinny także prowadzić swoim pracownikom szkolenia tematycznie związane z cyfrowymi bliźniakami, a także okazjonalnie prezentować wersje demonstracyjne swoich osiągnięć, które mogłyby być istotne dla branży.

Spotkanie z firmami zainteresowanymi pozyskaniem rządowych dotacji zostało zaplanowane na 16 maja. Ma ono na celu nie tylko zapoznanie potencjalnych wnioskodawców z założeniami CHIPS Manufacturing USA, ale również ze sobą nawzajem – w końcu jedną z głównych idei programu jest zachęcenie przedsiębiorstw do współpracy.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów928

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze