5.07.2023, 05:00Lektura na 2 minuty

Technologicznie zwycięstwo Europy. W Norwegii odkryto gigantyczne złoża fosforytu

Wystarczy na następne sto lat. Całemu światu.


Antoni „Darkling” Antoszek

Rozwój technologiczny od dawna wpisuje się w polityczną rywalizację między państwami, stąd np. nie pierwszy raz opisujemy już technologiczną zimną wojnę Stanów Zjednoczonych i Chin, tym razem skupioną wokół galu i germanu, które, bez stosownego zezwolenia, nie opuszczą już Państwa Środka. Jak informuje Euractiv, tym razem to Europa ma się z czego cieszyć: w Norwegii znaleziono ogromne złoża fosforytu, który jest kluczowy dla rozwoju nowych technologii.


Wielkie odkrycie

Fosforyty to skały osadowe, które składają się przede wszystkim z fosforanów wapnia. Jak sama nazwa wskazuje, służą one głównie do zdobycia fosforu, pierwiastka, który wymagany jest przy produkcji nawozów, ale i paneli słonecznych, baterii do samochodów elektrycznych oraz, w mniejszym stopniu, półprzewodników i chipów komputerowych.

Fosforyt w Norwegii
Źródło: Euractiv / Norge Mining

Skala znaleziska w Norwegii jest dosyć imponująca: odkryto bowiem co najmniej 70 miliardów ton fosforytów. Zapas skał w światowych rezerwach wynosi zaś około… 71 miliardów ton, co umieszcza samą Norwegię – a w zasadzie mający około 500 km kwadratowych rejon niedaleko miasta Stavanger na południowym zachodzie kraju – bardzo wysoko w rankingu graczy, którzy dysponują na świecie fosforytem.

A tych jest sporo, żaden z nich nie jest jednak z Europy: mowa o Maroko (50 miliardów ton), Chinach (3,2 miliarda ton) i Egipcie (2,8 miliarda ton). Fosfor to zaś przyszłość technologii – jego obecne zapotrzebowanie w przypadku produkcji baterii wynosi obecnie ok. 5% przewidywanego zapotrzebowania w 2050 r. Zapasy fosforu mogłyby być kartą przetargową w negocjacjach pozaeuropejskich państw z krajami Unii Europejskiej – i właśnie tego obawiały się instytucje UE, które teraz świętują odkrycie (choć Norwegia nie należy do Unii; jest jednak członkiem m.in. Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Fosforyty zostały odkryte w Norwegii w 2018 r. Prawdopodobnie występują one na głębokości do 4500 metrów i będą dostarczać materiały przez co najmniej 50 lat. Poza fosforytami, wśród złóż odkryto również tytan i wanad, które również mają strategiczne znaczenie – choć nie wiadomo, jak wiele ich znaleziono.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze