1
11.04.2023, 15:30Lektura na 3 minuty

Teleskop Webba: jakie piękne zwłoki!

Najlepszy kosmiczny teleskop ludzkości czasem bawi się również w patologa, przeprowadzając sekcje zwłok gwiazd. Tak też stało się tym razem.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Tym razem Teleskop Webba spojrzał w stronę Kasjopei A – czyli w niezbyt nam odległe, przynajmniej w skali kosmosu, rejony. To zdecydowanie bliżej niż np. większość obiektów, które trafiły do naszego zestawienia Top 10 2022 Teleskopu Webba – co nie znaczy, że jest nudno.


Wybuch sprzed lat

Znajduje się tam bowiem bardzo ciekawy obiekt – pozostałości po supernowej, która miała miejsce 340 lat temu. Szczątki gwiazdy są od nas oddalone o ok. 11 tys. lat świetlnych i w historii astronomii zapisały się jako najsilniejsze po Słońcu astronomiczne źródło radiowe. Przez ostatnie przeszło trzy wieki materia zdążyła się znacznie rozszerzyć, tworząc bąbel o promieniu 10 lat świetlnych. Pędzące przez próżnię szczątki gwiazdy rozgrzane są do 30 milionów K i przemieszczają się z prędkością około 10 tys. km/s. Równocześnie jednak obiekt ten jest bardzo słaby, jeśli chodzi o widoczność w zakresie światła widzialnego. Co innego w podczerwieni – a w tym paśmie pracuje przecież Teleskop Jamesa Webba.

Kasjopeja A
Kasjopeja A, fot. NASA, ESA, CSA, D. Milisavljevic (Purdue), T. Temim (Princeton), I. De Looze (Ghent University), with image processing by J. DePasquale (STScI)

Co widzimy na obrazku? Oddajmy głos ekspertom:


Lewa strona obrazu (pokazana na pomarańczowo) wskazuje miejsce, w którym materia wyrzucona z eksplodującej gwiazdy wbija się w otaczający ją gaz i pył. W tej zewnętrznej powłoce znajduje się materia z samej gwiazdy, w tym pierwiastki takie jak tlen, argon i neon. Co to za zielona pętla po prawej stronie? Naukowcy wciąż zastanawiają się nad jej nieoczekiwanym kształtem i złożonością.


NASA

Jak widać, nawet ci, którzy się na tym znają, mają wątpliwości w kwestii tego, na co patrzą. Trudno jednak nie zauważyć, że jak na zwłoki mające ponad 300 lat Kasjopeja A wygląda całkiem uroczo.


Bonus

A tak z kolei wygląda Uran – gazowy olbrzym i siódma planeta od Słońca w naszym układzie. Teleskop Webba „ustrzelił” ją całkiem niedawno, ukazując pierścienie, czapę polarną i chmury zawieszone w górnych warstwach atmosfery. Jako ciekawostkę można dodać fakt, że na Uranie lato polarne trwa 42 lata. Tyle samo zresztą trwa noc polarna – co jest oczywiście związane z faktem, że Uran obiega Słońce w ciągu 84 lat.

Uran, fot. NASA, ESA, CSA, STScI, with image processing by Joseph DePasquale (STSci)
Uran, fot. NASA, ESA, CSA, STScI, with image processing by Joseph DePasquale (STScI)

Fot. otwierająca: NASA, ESA, CSA, D. Milisavljevic (Purdue), T. Temim (Princeton), I. De Looze (Ghent University), with image processing by J. DePasquale (STScI)


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów683

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze