5
19.07.2022, 14:30Lektura na 2 minuty

Teleskop Webba oberwał – uszkodzenie lustra

Cóż, stało się – i to szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Zwierciadło główne teleskopu Webba zostało uderzone przez sześć mikrometeoroidów.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Co ciekawe, informacja na temat uszkodzeń ukazała się dopiero teraz, choć samo zdarzenie miało miejsce pomiędzy 23 a 25 maja.


Jest ślad…

Z sześciu uderzeń jedno pozostawiło trwały ślad na lustrze. Oberwał jeden z osiemnastu segmentów, znajdujący się w zewnętrznym ich pierścieniu, przy jednym z ramion podtrzymujących zwierciadło wtórne – segment C3. Efekt uderzenia jest na tyle duży, że jest mierzalny i ma wpływ na pracę całego zestawu. Gdyby ktoś chciał ująć to w liczby, to należałoby się posłużyć jednostką mierzącą stopień deformacji światła o nazwie „średnia kwadratowa błędu czoła fali”, czyli rms. Wspomniany segment przed uderzeniem cechował się wartością błędu wynoszącą 56 nanometrów rms, zaś po uderzeniu wzrosła ona do aż 258 nm rms. Oczywiście mowa tu o jednym segmencie, ale przełożyło się to na pracę całego zwierciadła gorszą o 5-10 nm rms od stanu przed zderzeniem.

Jak zaznacza jednak NASA, naukowcom instytucji udało się w pewnym stopniu zrekompensować wpływ uderzenia modyfikacją ustawień zwierciadła, a reszta – cóż, pozostanie już z teleskopem do jego końca przewidzianego za ok. 10 lat. Na szczęście jednak dużego wpływu na jakość fotografii to nie będzie miało. Uwzględniając pracę wszystkich części składowych urządzenia, wartość błędów dla całego teleskopu wynosi od 70 do 130 nm rms, nieprzyjemny wypadek dołożył więc od siebie ledwie ułamek.

O Teleskopie Webba było ostatnio głośno za sprawą pierwszych oficjalnych zdjęć, które pozostawiają w tyle wszystkie dokonania teleskopu Hubble’a. Jak nie widzieliście, to koniecznie rzućcie okiem, są przepiękne. A jeśli nie wiecie, jak bardzo czasochłonne i drogie było stworzenie tego najbardziej zaawansowanego kosmicznego obserwatorium, to zapraszamy do lektury naszego artykułu, który wyczerpująco opowiada o historii powstania i możliwościach teleskopu Webba.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów585

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze