11
12.07.2022, 14:45Lektura na 4 minuty

Teleskop Webba – oficjalne zdjęcia. Rewelacja!

Trzymaliśmy kciuki podczas startu teleskopu, potem zaś długo czekaliśmy na pierwsze efekty – a te zobaczymy już za moment. Zapraszamy do wspólnego oglądania!


Grzegorz „Krigor” Karaś

Podczas dzisiejszej konferencji NASA pokazuje pierwsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba – wystrzelonego 25 grudnia minionego roku kosmicznego obserwatorium, o którego historii powstania i możliwościach szerzej piszemy w naszym artykule. Jak można było przypuszczać – i co zresztą potwierdziła już zaprezentowana dziś w nocy przez prezydenta USA pierwsza oficjalna fotografia Webb’s First Deep Field – sprzęt spisuje się rewelacyjnie. Udostępniona zaś dziś galeria będzie tego namacalnym dowodem. NASA udostępnia zdjęcia po kolei – zapnijcie więc pasy i... oglądamy razem!


Kosmos na wyciągnięcie ręki

Co tu dużo mówić, NASA zaszalała. Na pierwszą prezentację wybrano zróżnicowane obiekty – zapewne po to, by pokazać uniwersalny charakter nowego teleskopu.

Na pierwszy ogień idzie SMACS 0723, który znamy już z wcześniejszej prezentacji prezydenta USA. Na zdjęciu widzimy masywne gromady galaktyk na pierwszym planie, które powiększają i zniekształcają światło obiektów znajdujących się za nimi, umożliwiając tym samym wgląd w głębokie pole zarówno w skrajnie odległych, jak i wewnętrznie słabych populacjach galaktyk. To zdjęcie, które sięga w przeszłość na 4,6 mld lat, a powstało w 12 godzin. Teleskop Hubble'a na wykonanie podobnego potrzebował... 2 tygodni.

SMACS 0723
SMACS 0723

Spektrum WASP-96 b

Mamy kolejny obiekt. To WASP-96 b  gigantyczna planeta poza naszym Układem Słonecznym, składająca się głównie z gazu. Znajduje się ona prawie 1150 lat świetlnych od Ziemi, okrąża zaś swoją gwiazdę co 3,4 dnia. Ma około połowę masy Jowisza, a jej odkrycie ogłoszono w 2014 roku. Dzięki Teleskopowi Webba zobaczyliśmy jej spektrum, które jest dowodem na to, że w atmosferze giganta znajdziemy wodę.

Spektrum WASP-96 b
Spektrum WASP-96 b
WASP-96 b
Tranzyt planety na tle gwiazdy.

Mgławica Pierścień Południowy

Kolejnym obiektem jest Mgławica Pierścień Południowy. Znana również pod nazwą NGC 3132, w przeciwieństwie np. do Mgławicy Carina jest mgławicą planetarną – to rozszerzający się obłok gazu, otaczający umierającą gwiazdę. Ma średnicę prawie pół roku świetlnego i znajduje się około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Dzięki teleskopowi Jamesa Webba udało się wykonać dwa zdjęcia, w bliskiej i średniej podczerwieni, i tym samym dostrzec więcej detali, co przede wszystkim oznacza wyraźnie odznaczające się warstwy zewnętrzne, jak również pełne szczegółów wnętrze. Przede wszystkim zaś na drugim zdjęciu widać, że wewnątrz znajdują się dwie gwiazdy.

Mgławica Pierścień Południowy
Mgławica Pierścień Południowy
Mgławica Pierścień Południowy
Mgławica Pierścień Południowy
Mgławica Pierścień Południowy
Mgławica Pierścień Południowy

Kwintet Stephana

Z kolei Kwintet Stephana to odkryty w 1877 roku i oddalony od nas o około 290 milionów lat świetlnych zespół galaktyk, który znajduje się w gwiazdozbiorze Pegaza. Cztery z pięciu galaktyk w kwintecie są powiązane ze sobą grawitacyjnie i tym samym uwikłane w kosmiczny taniec powtarzających się bliskich spotkań. 

Kwintet Stephana
Kwintet Stephana
Kwintet Stephana
Kwintet Stephana

Od siebie dodam, że miałem przyjemność zobaczyć ten obiekt na własne oczy: na zlocie astronomicznym, przez teleskop o lustrze o średnicy ok. 60 cm. Był tak wielki, że żeby rzucić okiem w przeszłość, trzeba było najpierw wejść po drabinie i dopiero w ten sposób, stojąc na górze, spojrzeć przez okular. Oczywiście w moim przypadku była to ledwie zauważalna mgiełka. Miło jednak zobaczyć to samo w innej, bardziej okazałej perspektywie.


Mgławica Carina

Ostatni obiekt to Mgławica Carina, która jest jedną z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od naszego Układu, w południowej konstelacji Kilu. Jak podaje NASA, mgławice to gwiezdne żłobki, w których tworzą się nowe gwiazdy. Mgławica Carina jest domem dla wielu masywnych gwiazd, kilka razy większych od Słońca. Oczywiście jest to obiekt fotografowany już wcześniej. Tym razem jednak widzimy zdecydowanie więcej młodych gwiazd, całe setki, które wcześniej były niewidoczne. Uważne oko dostrzeże również prześwitujące przez mgławicę w tle galaktyki. Szczegółowość fotografii zapiera dech. Poza tym, tak już po ludzku, zdjęcie jest po prostu piękne. Chyba najładniejsze ze wszystkich. Jak sądzicie?

Mgławica Carina
Mgławica Carina
Mgławica Carina
Mgławica Carina

Co dalej?

Cóż, Teleskop Jamesa Webba niniejszym staje się kolejnym narzędziem ludzkości, które pozwoli lepiej poznać kosmos. Przedstawiciele NASA stwierdzili, że kolejne fotografie będą się ukazywać co pięć dni. Możecie być pewni, że raz na jakiś będziemy do tematu wracać i publikować co ciekawsze zdjęcia. Tymczasem zaś możecie rzucić okiem na oficjalne konto Teleskopu Jamesa Webba w serwisie flickr.com. Znajdziecie tam nie tylko wszystkie pokazane dziś fotografie, lecz także całą masę zdjęć obrazujących proces produkcji teleskopu i nie tylko.

Fotografie: NASA.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów585

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze