The Thaumaturge przeplata świetne pomysły z drobnymi potknięciami [RECENZJE]
Recenzje The Thaumaturge sugerują, że mamy do czynienia z grą pełną oryginalnych pomysłów, ciekawą historią i świetnym klimatem, ale niestety nie wykorzystującą pełni swego potencjału.
Niezwykle oryginalne dzieło studia Fool’s Theory, czyli The Thaumaturge, doczekało się pierwszych recenzji i choć w zdecydowanej większości są one jak najbardziej pozytywne, to trudno jest oprzeć się wrażeniu, że z tego tytułu mogło powstać coś znacznie większego. Zwrócił na to uwagę także Karol Laska w swojej recenzji, podkreślając, że choć gra ma na siebie bardzo ciekawe pomysły, to nie realizuje w pełni ich potencjału.
W większości opinii na temat gry przeczytamy natomiast, że klimat i fabuła produkcji, to zdecydowanie jej najmocniejsze aspekty. Recenzenci chwalą The Thaumaturge przede wszystkim za świetnie opowiedzianą i wciągającą opowieść, a także dbałość, z jaką odwzorowano realia historyczne początku XX wieku. Tym elementem gra studia Fool’s Theory urzekła Maddi Chilton z PC Gamera, która przyznała, że obrazy podzielonej Polski zostaną z nią jeszcze na długo i przyznała grze notę 82/100.
The Thaumaturge najbardziej utkwi mi w pamięci ze względu na wnikliwe i wzruszające spojrzenie historyczne, pełne miłości odtworzenie podzielonej Polski oraz to, jak dobrze zadziałało zagranie w tę grę teraz, kiedy obserwujemy, jak destrukcyjne skutki imperializmu odbijają się echem po świecie w miejscach takich jak Gaza czy Ukraina.
Podobnym spojrzeniem na The Thaumaturge podzielił się Shane R. Moyer z GameRant, który przyznał grze ocenę 8/10. Również on zwrócił uwagę na ciężką pracę, jaką Fool’s Theory włożyło w ten tytuł i choć zaznaczył też, że tu i ówdzie znajdziemy słabsze elementy, to produkcja nadrabia je klimatem i wciągającą fabułą.
The Thaumaturge to gra stworzona z wielkiej miłości i ciężkiej pracy, jaką włożyło w nią Fool’s Theory. Czuć to już w ciągu pierwszych kilku godzin i staje się to coraz bardziej oczywiste, im dłużej się gra [...] Widać potknięcia w innych miejscach, ale są one rekompensowane wizją artystyczną potworów i wspaniałym opowiadaniem historii.
Zdecydowanie surowszy werdykt dla gry przewidział Tomasz Orłowski z Eurogamer Polska. W swojej recenzji zaznaczył, że gra cierpi na wszędobylską nudę, a także zbyt duży i pusty świat oraz przeciągniętą na siłę fabułę. Ostatecznie ocenił grę na 6/10.
To, czym jest gra The Thaumaturge, jest równie zagadkowe, co jej tytuł. Niby to RPG, ale tylko z namiastką systemów. Oferuje spory i bogaty świat, ale nie ma co w nim robić. Przewidziana jest na dwadzieścia godzin, ale wszystkie karty odsłania po zaledwie dwóch. Warszawa wygląda tu fantastycznie, zachwyca klimatem i detalem – ale to stolica nudy.
Poniżej podrzucam jeszcze szczyptę innych ocen The Thaumaturge:
- IGN: 8/10;
- RPGamer: 3/5;
- GRY-Online.pl: 7/10;
- WellPlayed: 8,5/10;
- God is a Geek: 8,5/10;
- VideoGamer: 6/10;
- Gram.pl: 7/10;
- Hey Poor Player: 4,5/5;
- Try Hard Guides: 9/10;
- Noisy Pixel: 7,5/10.
Czytaj dalej
Za dzieciaka miłość do świata gier zaszczepiły we mnie erpegi (głównie pierwsze Baldury, Fallouty i Gothiki). Dziś mogę śmiało powiedzieć, że choć wciąż jest to mój ulubiony gatunek, to potrafię znaleźć coś dla siebie w niemalże każdym typie rozgrywki. Poza tym uwielbiam wciągać w medium gier osoby, które zupełnie go nie znają.