Rodzicu, zapisz swoje dziecko na kurs tworzenia gier! I zgarnij zniżkę na Black Friday
Często hobby ogranicza się do biernego konsumowania owoców pracy innych autorów. Kochamy czytać komiksy, ale nie chcemy sami ich rysować. Co drugi wolny czwartek chodzimy do kina, ale kariera aktora nie jest dla nas. Każdą pasję można jednak jakoś przekształcić w aktywne spędzanie czasu, co wydaje się kuszące zwłaszcza z perspektywy rodzica widzącego w swoim dziecku duży potencjał.
Materiał powstał we współpracy z partnerem.
Gry wideo, które już dawno wyszły z wąskiej niszy dostępnej niegdyś tylko posiadaczom konsol i PC, stanowią obecnie część życia aż 88% polskich dzieci (według danych SPIDOR). Abstrahując od różnych pożytecznych (ale i szkodliwych) aspektów gier, najmłodsi nie muszą być tylko biernymi konsumentami cyfrowej rozrywki. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż ożywienie własnego awatara i sprawienie, by zrobił to, co od niego chcemy. Umiejętność tworzenia gier, nawet prostych, daje graczom ciekawą perspektywę i pozwala inaczej ocenić ulubione tytuły.
Nie od razu Dooma stworzono
Jest to jednak dość skomplikowane medium, łączące cechy zarówno literatury, jak i filmu czy komiksu, oddziałujące na różne zmysły. Zanim pomysł na fabułę albo mechanizm poziomu zostanie przeniesiony z kartki papieru na ekran komputera, warto wiedzieć, co wprawi to wszystko w ruch. Dobrze znać język programowania, rodzaj fundamentu, na którym zbudujemy wszystkie nasze przyszłe Mario, Minecrafty i Spider-Many.
Nie ma co ukrywać, programowanie nie jest tak proste, jak np. nauka jazdy na rowerze. Jego złożoność nie wynika jednak, wbrew obiegowej opinii, z trudności samego kodu, a raczej z wielu cech i umiejętności, którymi powinien odznaczać się programista: logicznego myślenia, zdolności skupienia na zadaniu, uważności, szukania niestandardowych rozwiązań, działania pod presją czasu oraz pracy w grupie. Nie ogranicza się też do dorosłych, stereotypowo ukazanych jako odludków zakopanych w swoich jaskiniach. Można go nauczyć również dzieci, a naprzeciw chętnym wychodzą Giganci Programowania.
Giganci są wśród nas
To największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży, funkcjonująca od przeszło ośmiu lat także w Hiszpanii, we Włoszech i innych placówkach na całym świecie. Najmłodsi uczestnicy kursów mają sześć lat, a najstarsi szykują się właśnie do zdania matury, ale spokojnie – zajęcia odbywają się w różnych grupach wiekowych.
Lekcji prowadzonych przez Gigantów nie sposób kojarzyć z informatyką, u części z nas wywołującą wspomnienia o przedpotopowych programach, które ledwo chodziły na rzężących PC, oraz wolnych chwilach poświęcanych na Quake’a (nie żeby Quake był z natury rzeczy zły). Popularne wśród dzieci i młodzieży tytuły również zostaną omówione, bo na zajęciach pojawią się takie tematy jak praca z blokami tekstowymi w środowisku Minecrafta, Fortnite zaś posłuży jako pretekst do poznania mechaniki losowania w grach. Warto tu wspomnieć, że lekcje nie skupiają się tylko na tworzeniu gier wideo. W ofercie znajduje się też nauka budowania stron internetowych czy poznawanie profesjonalnych języków programowania, takich jak Python, C# i C++!
Spotkania odbywają się online albo stacjonarnie, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku młodszych uczestników, którzy potrzebują więcej uwagi i obecności nauczyciela. Dzięki dużej liczbie placówek nie trzeba obawiać się trudności z dotarciem na zajęcia – w samej Warszawie znajduje się 11 szkół Gigantów.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Istotny element zajęć stanowią wiadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa i i hackingu. Jeśli ktoś chce, by jego dziecko było naprawdę dobrze przygotowane na zagrożenia czyhające w sieci, powinien się ucieszyć na wieść, że temu zagadnieniu poświęcono cały osobny kurs. Uczestnicy zaczynają od zgłębienia wiedzy na temat systemu operacyjnego, która wykracza poza umiejętności standardowego użytkownika komputera. Nauczyciele pokazują sposoby obrony przed różnymi atakami, zarówno sieciowymi typu DOS oraz DDOS, jak i przed phishingiem. Podczas zajęć odbędą się symulacje oraz przekazane zostaną porady dotyczące tak podstawowych – a często lekceważonych – umiejętności, jak tworzenie bezpiecznych haseł.
Najmłodsi z kolei zaczynają naukę programowania od poznawania podstawowych środowisk, które wykorzystuje się w szkołach i innych placówkach. Uczą się np. udostępniania okna w Google Meet oraz organizowania spotkania online. Nauczyciele wyjaśnią też działanie programów graficznych i edytorów do malowania. Co więcej, dzięki kursom dzieciaki będą miały możliwość pokochania królowej nauk, czyli matematyki.
Nie ma złej pogody
Poza rocznymi i 5-dniowymi kursami stacjonarnymi i online Giganci organizują zajęcia podczas przerw wakacyjnych i zimowych. Prawdziwą gratkę stanowią letnie obozy łączące naukę informatyki z aktywnością na świeżym powietrzu. Odbywają się one w pięknych ośrodkach położonych w pobliżu gór lub morza, w takich miejscach jak Bukowina Tatrzańska albo Łeba. Programowanie przeplatają zabawy terenowe, spacery po górach i kąpiele w jeziorach.
Dobrą próbką umiejętności pedagogicznych Gigantów są warsztaty, choćby cieszące się wielkim zainteresowaniem lekcje zrealizowane podczas tegorocznej odsłony CD-Action Expo. Nie trzeba decydować się od razu na cały rok kursu, bo firma ma naprawdę szeroką ofertę, a w pierwszych zajęciach można wziąć udział za darmo.
W związku ze zbliżającym się Black Friday przygotowano specjalną ofertę. Nowi klienci zyskają nawet 1390 PLN rabatu przy płatności jednorazowej za pierwszy kurs.
Czytaj dalej
Operuję padem jak nunchako, chociaż wolę chińskie sztuki walki. Nie ma gatunku gier, którego bym nie lubiła – są tylko takie, które szybciej mnie nudzą. Cenię dobrą opowieść, chociaż czasami wystarczy mi piękne uniwersum albo jak postać się przekonująco drapie. Pisałam wcześniej w Ja, Rock! i Polygamii, a gram od zeszłego wieku, co brzmi, przyznacie, poważnie.