12
12.05.2023, 15:00Lektura na 3 minuty

Unia Europejska opracowała ustawę zakazującą stosowania nadzoru biometrycznego

Ustawa miałaby zagwarantować, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana jedynie w szczytnych celach i zakazałaby wykorzystywania AI do szpiegowania oraz identyfikacji biometrycznej.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W związku ze swoim postępującym w ogromnym tempie rozwojem, sztuczna inteligencja znalazła się na celowniku wielu rządów i instytucji państwowych na całym świecie. Jak słusznie zauważono, jej możliwości już dawno zaczęły wykraczać poza generowanie śmiesznych obrazków oraz odpowiadania na pytania, która pizzeria w Bydgoszczy jest warta odwiedzenia. AI nie umknęło także uwadze  Komisji Europejskiej, która przygotowała dokument, który miałby zakazywać wykorzystywania sztucznej inteligencji w niecnych celach.


Raport mniejszości

Jeśli intencje organów Unii Europejskiej są tak szlachetne, na jakie są kreowane, być może uda nam się nie powielić scenariusza z filmu Stevena Spielberga, w którym Agencja Prewencji karała sprawców, jeszcze zanim zdążyli oni popełnić jakiekolwiek przestępstwo. Komisja Europejska chce zagwarantować, że „sztuczna inteligencja pozostawanie pod nadzorem ludzi i będzie bezpieczna, przejrzysta, łatwa do zidentyfikowania i namierzenia, niedyskryminująca oraz przyjazna dla środowiska”.

Oprócz wymienienia „jaka ma być sztuczna inteligencja”, wystosowana została także lista przedstawiająca, „jaka ona być nie może”. Wśród nich można znaleźć ciekawy zapis, który zabrania wprowadzania na rynek modelów AI, które są w stanie „wykorzystywać techniki podprogowe poza świadomością osoby w celu materialnego zniekształcenia zachowania osoby w sposób, który powoduje lub może powodować u tej osoby lub innej osoby szkody fizyczne albo psychiczne”. Brzmi nieco dystopijnie, jednakże w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, warto być przygotowany na każdą ewentualność, nawet taką rodem ze świata Cyberpunka 2077.

Cieszyć z pewnością może poparcie znaczną większością głosów wprowadzenia zakazu stosowania AI do celów takich jak identyfikacja biometryczna w czasie rzeczywistym w ogólnodostępnych przestrzeniach, kategoryzacja biometryczna pod kątem nie tylko wrażliwych cech, takich jak rasa lub płeć, ale i poglądów politycznych, a także wykorzystania go celem rozpoznawania emocji.

Szczególny nacisk postawiono także na przejrzystość i jeśli ustawa zostanie uchwalona, co z ogromnym prawdopodobieństwem będzie miało miejsce, przedsiębiorstwa stojące za generatywnymi modelami AI, jak chociażby ChatGPT, będą musiały zadbać o to, aby treści generowane przez ich twory były odpowiednio oznaczone. Na ich barkach spocznie także odpowiedzialność związana z tym, aby sztuczna inteligencja nie publikowała materiałów chronionych prawami autorskimi lub takich uznawanych za nielegalne.

Jeśli omawiana ustawa zostanie zaakceptowana i przyjęta, będzie to pierwszy dokument na świecie, który wyznacza reguły bezpiecznego i przejrzystego rozwoju oraz korzystania ze sztucznej inteligencji. W tym miejscu honorowa wzmianka należy się także Brytyjczykom, którzy mają podobne plany, jednakże nieco bardziej odłożone w czasie. Ustawa ma szansę wejść w życiu podczas głosowania Parlamentu Europejskiego odbywającego się w dniach 12-15 czerwca i wymagała będzie uzyskania poparcia większością głosów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze