7
20.06.2022, 12:30Lektura na 3 minuty
Wideo

Youtuber zbudował PS5 Slim. Rozmiar konsoli jest zdumiewający

Konsola PlayStation 5 jest ogromna, a pewien pracowity youtuber postanowił temu zaradzić. Jego wersja Slim jest znacznie mniejsza i osiąga mniejsze temperatury. Da się?


Michał „Perzi” Perzanowski

Zrób to sam

Nie da się ukryć, że PS5 to prawdziwa bestia, jeśli chodzi o rozmiar. Trudno schować ją na półce szafki RTV, nigdy nie wiadomo, czy lepiej ustawić ją pionowo, czy poziomo. Biorąc pod uwagę ciągłe niedobory na rynku półprzewodników, minie pewnie dobrych kilka lat, zanim doczekamy się PS5 Slim. Sprzedaż standardowej wersji osiągnęła niedawno 20 milionów, a szczuplejszej lub mocniejszej wersji nadal brak. Youtuber DIY Perks sam podjął się tego zadania.

Rozmiar, jaki udało mu się osiągnąć, jest co najmniej zdumiewający. Projekt nieoficjalnego PS5 Slim jest tak smukły, jak niektóre MacBooki, a jego szerokość wynosi około 2 cm.

Youtuber zaczyna od zdjęcia wszystkich pokryw PS5 i sięga bezpośrednio do płyty głównej. Zaczyna od demontażu systemu chłodzenia i zasilacza, które są jednymi z cięższych komponentów.

Płyta główna sama w sobie jest bardzo zgrabna i ma idealny rozmiar do tego projektu. Następnie DIY Perks tworzy nowy, smuklejszy system chłodzenia dla płyty głównej, który jest często spotykany w systemach komputerowych. W końcu projektuje wykonany na zamówienie blok chłodzenia wodnego jako system chłodzenia dla swojej smukłej konstrukcji PS5.

Na koniec filmiku zobaczycie, że temperatura w jego sprzęcie spadła o około 20-40 stopni Celsjusza. Wynik robi ogromne wrażenie.

Youtuber używa innego zasilacza 12 V, częściej używanego w pecetach. Jest on znacznie mniejszy i bardziej symetryczny. W tym przypadku zaoszczędzono dużo miejsca, bo zasilacz jest wbudowany w aluminiową obudowę, która nie wchodzi do głównego systemu i jest montowana oddzielnie na ścianie.


Testy

Po zakończeniu prac niestandardowych nadeszła chwila prawdy i czas na włączenie konsoli. Na początku PS5 wydawało się radzić sobie dobrze, ale wkrótce potem zasilacz youtubera przewrócił się z prowizorycznej podstawki i zablokował wszystkie otwory wentylacyjne. To z kolei doprowadziło do przegrzania jego PS5 Slim i system zawiesił się w trakcie testu. Urządzenie przestało się włączać.

DIY Perks miał w domu zapasowe PlayStation 5 i wymienił części, które się zepsuły. Urządzenie wróciło do żywych i zostało przetestowane do granic możliwości w grze Horizon Forbidden West. Konsola zdała wszystkie testy wręcz celująco.

Na jak długo jego PS5 Slim będzie funkcjonalne? Tego już się nie dowiemy, lecz trzeba przyznać, że projekt jest nie tylko bardzo ładny, ale i znakomicie spełnia swoją funkcję.

Na dwa lata po premierze fani konsoli nadal nie otrzymali jeszcze oficjalnych zapowiedzi wersji Pro lub Slim. Ostatnio jedynie informowaliśmy, że tajemnicze prototypy konsol mogą być w rzeczywistości edycją Pro. Premiera ma się wahać między końcem 2023 a początkiem 2024 roku.

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów130

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane