2
9.11.2023, 08:30Lektura na 2 minuty

Najdłuższy strajk aktorów w historii Hollywood oficjalnie zakończony

Po 118 dniach strajku członkowie SAG-AFTRA wydali oświadczenie.


Jakub „rajmund” Gańko

Po oficjalnym zakończeniu strajku scenarzystów, o którym informowaliśmy pod koniec września, przyszła pora na strajk aktorów. Trwał on aż 118 dni, co czyni go najdłuższą tego typu inicjatywą w historii Hollywood. Przypomnijmy, że członkowie SAG-AFTRA postulowali przede wszystkim podwyżkę płac, ale pragnęli też uregulowania kwestii sztucznej inteligencji. Przez cały okres trwania strajku zaangażowani w niego aktorzy nie mogli wykonywać jakiejkolwiek pracy przed kamerą, ani nawet negocjować kontraktów. W oczywisty sposób wpłynęło to na zatrzymanie i opóźnienie prac nad wieloma filmami czy serialami.

Na szczęście to już przeszłość. Na profilach SAG-AFTRA pojawiło się oficjalne oświadczenie o zakończeniu strajku. Komitet negocjacyjny ds. telewizji i teatru zagłosował według niego jednomyślnie za przyjęciem wstępnego porozumienia ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (Alliance of Motion Picture and Television Producers).

Członkowie SAG-AFTRA szykują się do świętowania, a w całych Stanach Zjednoczonych planowane są z tej okazji spotkania, o których jeszcze będą informować. Co jednak udało się na razie wywalczyć we wstępnym porozumieniu?


W ramach kontraktu o wartości ponad miliarda dolarów udało nam się porozumieć w niezwykłym zakresie, który obejmuje ponadprzeciętne wzrosty stawek minimalnych, bezprecedensowe zabezpieczenia zgód i podwyżek w związku z zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji, a także po raz pierwszy ustanowiliśmy premie związane ze streamingiem. Nasze świadczenia zdrowotne i emerytalne zostały znacznie podniesione (...) Ponadto porozumienie obejmuje liczne usprawnienia, takie jak podwyżki wynagrodzeń dla aktorów drugoplanowych i krytyczne zabezpieczenia dla różnorodnych społeczności.


Członkowie SAG-AFTRA przekonują, że zawarta umowa umożliwi im dalsze budowanie trwałych karier na bezpiecznych warunkach, a ich sukces będzie miał wpływ na kolejne pokolenia aktorów. Porozumienie czeka jeszcze akceptacja krajowej rady SAG-AFTRA i dopiero potem wszystkie szczegóły zostaną podane do informacji publicznej. Wygląda jednak na to, że najgorsze już za nami.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1677

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane