18
11.11.2017, 16:01Lektura na 2 minuty

THQ Nordic walczy z niemieckimi cenzorami

I odnosi na tym polu sukcesy, choć sprawa wymaga "licznych dyskusji, zespołu nieustępliwych prawników, wytrwałości i odrobiny czarnej magii".


Mateusz Witczak

O tym, że Berlin słynie z banowania i cenzurowania gier wideo, doskonale wiecie. Nie tak dawno donosiliśmy, że w niemieckiej wersji Wolfensteina II: The New Colossus nie pojawią się swastyki, a Hitler zostanie pozbawiony... wąsa (oraz tytułu!). Nie jest to, rzecz jasna, odosobniony przypadek, na liście gier zakazanych znalazł się polski Dying Light, Doom (ten oryginalny) opuścił ją dopiero w 2011, a Fallout 3 – w ubiegłym roku.

Jakiś czas temu THQ Nordic rozpoczęło z urzędnikami dyskusje, których celem było dopuszczenie gier z katalogu wydawcy do legalnego obrotu. Efekt? Od pażdziernika 2016 w Berlinie i okolicach można ogrywać Red Faction (wkrótce "odbanowana" została zresztą cała trylogia). Teraz wydawca pochwalił się, że z listy tytułów potencjalnie szkodliwych dla młodzieży zniknęły polski Painkiller oraz Painkiller: Battle out of Hell. Ba, nie musiano cenzurować ani linijki kodu!

Jak dowcipnie przyznają PR-owcy, wymagało to:


Licznych dyskusji, zespołu nieustępliwych prawników, wytrwałości i odrobiny czarnej magii (OK, żartujemy, Stake Gun okazał się pomocny).


By uczcić sukces, wydawca opublikował następujący materiał:

THQ Nordic zapowiada, że to nie koniec. Dyskusje z Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien (federalny ośrodek ds. mediów szkodliwych dla młodzieży) mają być kontynuowane. Chyba słusznie. Przypomnijmy, że nad Renem wciąż nie wolno nabyć dziesiątek tytułów, którymi zagrywają się mieszkańcy innych krajów.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze