Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITHoloLens: Polacy jako pierwsi wykorzystali technologię Microsoftu w kardiologii

Papkin piątek, 30 marca 2018, 14:25 News

Małopolscy lekarze mają na koncie bezprecedensowy sukces.

W Krakowie i w Nowym Sączu odbyły się wczoraj pionierskie zabiegi kardiologiczne wykorzystujące HoloLens, czyli okulary rzeczywistości rozszerzonej Microsoftu. Profesor Dariusza Dudka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie użył ich do leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, a że jego wysiłki były nagrywane przez przedstawicieli producentów sprzętu – film o nich ma być prezentowany w kraju i za granicą.

Użycie HoloLensa pozwoliło lekarzom podziwiać trójwymiarową strukturę serca pacjenta, a zatem: dokładnie przygotować się do operacji i omówić zabieg zawczasu. Sam kardiochirurg w rozmowie z portalem Kraków – NaszeMiasto.pl nazywa operację „przełomem” w leczeniu pacjentów kardiologicznych.

Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach typu „Star Trek” lub „Iron Man”, przestają być już fikcją filmową, ale stają się naszą rzeczywistością. Co więcej, rewolucjonizują medycynę i opiekę nad pacjentami. Dzięki specjalnym okularom możemy widzieć serce w hologramie, mamy jego trójwymiarowy obraz, na którym możemy pracować, zanim jeszcze rozpoczniemy właściwy zabieg.


Chirurdzy połączyli siły ze swoimi odpowiednikami w Nowym Sączu, gdzie profesor Sebastian Stec wykonywał w tym czasie ablację arytmii w niewydolności serca. Lekarze mogli na bieżąco konsultować obrazy diagnostyczne i monitorować przebieg zabiegu.

Rozmawialiśmy o zabiegu, mając założone okulary w Krakowie i Nowym Sączu. Równocześnie widzieliśmy te same obrazy, rozmawiając z blokiem operacyjnym z Sącza, a będąc w Krakowie.


– mówił podczas konferencji prasowej profesor Dudek. Naukowiec twierdzi, że w najbliższych latach zabiegi z wykorzystaniem HoloLensa staną się w polskich szpitalach znacznie powszechniejsze i że nowy kierunek powinien odnaleźć sposoby finansowania (choć szczegółów nie podał). Dudek liczy, że w dającej się przewidzieć przyszłości kardiochirurgom pomoże także AI.

W najbliższym czasie będziemy wprowadzać sztuczną inteligencję odpowiedzialną za programowanie symulatorów zabiegów w ten sposób, by stworzyć bazy danych z tysiącami zabiegów danego typu z całego świata. Przygotowując się do operacji, będziemy mieli wgląd we wszystkie podobnie przeprowadzone w ostatnim czasie zabiegi, zobaczymy rozwiązania innych specjalistów i skutki zabiegów. To wskaże nam optymalną ścieżkę leczenia z najlepszymi efektami dla konkretnego pacjenta.


Nadmieńmy, że prof. Dudek ma już w temacie doświadczenie, prezentował bowiem zalety rzeczywistości rozszerzonej w 2016 roku podczas Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC).

Wcześniej medycy z Cleveland Clinic wykorzystali okulary do nauki anatomii. Możliwości HoloLensa w szkoleniu młodych lekarzy prezentuje chociażby poniższy materiał.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 31 marca 2018, 18:10   ChodzNaGrzyby
Faux pas. Masz rację, głupie przeoczenie.
sobota, 31 marca 2018, 18:05   CormaC
@ChodzNaGrzyby Przecież źródło jest podane (a nawet podlinkowane) w treści newsa...
sobota, 31 marca 2018, 14:51   kosiarz007
Podoba mi się stosowanie takich technologii w dziedzinach innych niż rozrywka.
sobota, 31 marca 2018, 13:19   ChodzNaGrzyby
Nie. Nie mam zielonego pojęcia skąd bierzecie informacje. Ale tak swoją drogą, jeśli korzystacie z jakiegoś źródła, to nie powinniście go gdzieś podać?
sobota, 31 marca 2018, 10:43   CormaC
@ChodzNaGrzyby Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystkie polskie serwisy o grach korzystają z tych samych zagranicznych źródeł, nie?
piątek, 30 marca 2018, 23:16   ChodzNaGrzyby
@jax157 kto wie, niczego nie wolno wykluczać.
piątek, 30 marca 2018, 21:51   jax157
@ChodzNaGrzyby "Wszystkie wstawione po GOL-u" - już myślałem, że obwiniasz Papkina o to że swoje newsy pisze: a) po secie; b) po seksie; c) po toalecie.
piątek, 30 marca 2018, 20:59   ChodzNaGrzyby
Choćby i z dzisiaj, news o Lindsay Lohan, ten o jakiejś tam edycji Far Cry 3, ten pod którym obecnie piszę...Wszystkie wstawione po GOL-u. Wiele twoich postów, które nie odnoszą się do gameplay'u konkretnych gier, wydaje się mieć swoje źródło w GOL-u. Ale skoro mówisz, ze jest inaczej, to nie pozostaje mi nic innego, jak ci uwierzyć.
piątek, 30 marca 2018, 19:49   Papkin
@ChodzNaGrzyby - Papkin wyraźnie stawia na źródła zagraniczne. Przynajmniej zawodowo. Tę informację pozyskał akurat z lokalnego portalu... aczkolwiek chętnie zobaczy jakieś zestawienie, które by Twoją tezę popierało, bo czuje się do żywego urażony i wydaje mu się to oskarżenie wyssane z czeluści ucha.
piątek, 30 marca 2018, 17:24   notoco42
Dziwne, że nie wykorzystali wii lota. Idealnie nadaje się do operacji (Trauma Center, anyone?)

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…polega na zabraniu mnie do kasyna i czytaniu razem okultystycznych książek. To ty nie wiesz?! 

Komentarzy:
7

A i tak najwięcej emocji wywołał we mnie Saper.

Komentarzy:
2

Gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich budowa jest dość przewidywalna. Oto bowiem mocnej karcie graficznej towarzyszy dobry procesor, całość zaś jest zamknięta w dość dużej, przewiewnej obudowie. Gigabyte Aero 15 OLED YD nieco się z tego schematu wyłamuje. A przy tym zachwyca ekranem.

Komentarzy:
7

Rodzice o tym nie wiedzą, ale do jednego z domów w mojej szkole magii przyjmuję osoby głupie, ale bogate. Win-win!

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z