118
11.01.2019, 12:19Lektura na 5 minut

Zawartość CD-Action 02/2019

Najświeższe wydanie CDA (w sprzedaży od 15 stycznia, 132 strony, cena 10,99 zł) sponsorują literki G, R, Y, R, O, K, U oraz cyferki 2, 0, 1 i 8. Kod ze zdrapki da wam natomiast dostęp do dwóch pełnych wersji na Steama: hack’n’slasha Vikings: Wolves of Midgard (PL/EN) oraz gry logicznej Munin (PL/EN).


Daniel „CormaC” Bartosik

Na początku roku zawsze rozliczaliśmy minionych 12 miesięcy i nie inaczej jest tym razem. Podsumowaniu poświęciliśmy 25 stron, na których wybraliśmy i omówiliśmy dziesięć najlepszych produkcji AD 2018, wskazaliśmy pięć największych rozczarowań, wytypowaliśmy po trzy tytuły w ponad 20 kategoriach (najlepszy shooter, najlepsza grafika itp.), poprosiliśmy o komentarze przedstawicieli polskiej branży, podzieliliśmy się prywatnymi przemyśleniami, podaliśmy wyniki waszego głosowania na grę roku, a także przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia zarówno ze świata gier, jak i technologii. Ufff, dużo tego!

Wydanie rozpoczynamy tekstem o nowym graczu na polu cyfrowej dystrybucji gier – Epic Games Store. W dziale zapowiedzi znajdziecie sześć tytułów, a szczególną uwagę należy zwrócić na The Outer Worlds studia Obsidian Entertainment (RPG science fiction, za które odpowiadają współtwórcy pierwszych Falloutów) oraz Psychonauts 2. Trudno też przejść obojętnie obok polskiego Inkulinati, które przyciąga świetnym pomysłem i bardzo wyrazistą oprawą graficzną wzorowaną na średniowiecznych księgach. Pieczątkę „już graliśmy” postawiliśmy przy artykułach o Hadesie (nowej grze twórców Bastionu, Transistora i Pyre) i We. The Revolution (symulatorze sędziego podczas rewolucji francuskiej).

W dziale recenzji przyjrzeliśmy się między innymi CS:GO – Danger Zone (czyli dodanemu niedawno do CS-a trybowi battle royale), bardzo udanemu polskiemu hack’n’slashowi Book of Demons, Subnautice w wersji na PS4, kilku tytułom VR-owym (w tym fantastycznemu Tetris Effect i Creed: Rise to Glory, czyli grze na licencji filmów ze Stallone’em), Bendy and the Ink Machine, oldskulowemu FPS-owi Dusk, New Super Mario Bros. U Deluxe, Super Smash Bros. Ultimate, Jagged Alliance: Rage! oraz dodatkom do The Sims 4 (Zostań gwiazdą), Crusader Kings II (Holy Fury) i Euro Truck Simulatora 2 (Bałtycki szlak). W roli kaszanki tym razem Lucius III. Kompletną listę znajdziecie w spisie treści.

Główną atrakcję Publicystyki, czyli podsumowanie zeszłego roku, już omówiłem, ale wciąż pozostaje w tym dziale 18 stron innych artykułów. W „Mózgu na Tetrisie” zajęliśmy się wpływem legendarnej gry na psychikę, w „Los Santos Parano” opowiadamy o uzależnieniach przez pryzmat gier, w „Sfałszuj mi piksele” omawiamy wykorzystanie sztucznej inteligencji do odnawiania starych gier, w „Mario vs. Predator” przyglądamy się fenomenowi crossoverów, a w „Odysei Ko(s)micznej 1989” Smuggler wraca do początków polskiej branży gier (w tym odcinku studio LK Avalon i kultowa gra Robbo). Do tego proponujemy cztery felietony i tradycyjne Szpile.

W Technologiach pierwsze skrzypce gra Megakonfigurator poświęcony desktopom dla graczy (prezentujemy i omawiamy 12 zestawów w różnych przedziałach cenowych). Do naszego laboratorium sprzętowego trafiły tym razem dwie karty graficzne na układach z rodziny GeForce RTX 2080, dwa smartfony (Xiaomi Pocophone F1 i Asus ZenFone 5), słuchawki (Razer Nari Ultimate, Genesis Radon 720), mikrofon studyjny Hiro Omili i klawiatura gamingowa Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard.


PEŁNE WERSJE GIER

Vikings: Wolves of Midgard PL/EN (Steam)

hack’n’slash • wikingowie
Wymagania: Win Vista/7/8/10, procesor dwurdzeniowy 2,1 GHz, 4 GB RAM, GeForce GTX 640 2 GB

Osadzone w klimatach nordyckich sieczenie i rąbanie w najlepszym stylu. Nie przez to, że gra stanowi taktyczny ideał, bo choć faktycznie wymaga umiejętnego pozycjonowania – jest unik! – i skutecznego żonglowania cooldownami, to jednak zwykłych wrogów klepie się tu z marszu, ciesząc się brutalnymi finiszerami. Vikings: Wolves of Midgard wyróżniają się z tłumu także dzięki ujęciu arenowych walk z bossami, które bez wątpienia stanowią największe wyzwanie w grze, wymagając także stosownych inwestycji w ekwipunek, a i tak zwykle kończą się na oparach zdrowia i szału, który zwiększa skuteczność bojową naszej postaci. Ciekawe bywa także dodane do eksploracji dodatkowe zagrożenie zewnętrzne, np. mróz, powodujący wychładzanie postaci i wymuszający powroty do ogniska. Właśnie dlatego nawet jeśli Vikings nie stanowią przełomu w swoim gatunku, to i tak pozostają atrakcyjniejsi niż kolejna postać sezonowa w pewnej popularnej grze konkurencji.


Munin PL/EN (Steam)

logiczna • mitologia nordycka
Wymagania: Win Vista/7/8/10, procesor 2,33 GHz, 512 MB RAM

Gra logiczna wykorzystująca elementy mitologii nordyckiej. Munin to jeden z kruków Odyna. Złośliwy Loki wyrwał ptakowi pióra, a naszym zadaniem będzie zebranie ich wszystkich na każdej z 77 plansz dziewięciu światów i powrót do Asgardu. Problem w tym, że plansze podzielone są na rotujące fragmenty, więc dotarcie do wszystkich piór wymaga myślenia przestrzennego i zwykle wielu prób.


Czytaj dalej

Redaktor
Daniel „CormaC” Bartosik

Gram od ponad 30 lat (zaczynałem na Atari 130 XE, które wciąż mam na biurku), najchętniej sięgam po produkcje z silnym pierwiastkiem akcji, a najbardziej cenię te, które wciągają opowieściami i szarpią za emocje. W wolnych chwilach uprawiam na gitarze metal, czytam, oglądam (za) dużo seriali i odpędzam kijem Football Managery, w których topiłem kiedyś mnóstwo godzin.

Profil
Wpisów1222

Obserwujących19

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze