Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTechland likwiduje swój dział wydawniczy w Polsce [AKTUALIZACJA]

Witold czwartek, 28 lutego 2019, 17:02 News
Techland
Techland

Czy to sygnał, że nad Techlandem zbierają się czarne chmury, czy tylko rozsądna reakcja na zmiany rynkowe?

[AKTUALIZACJA] Mamy oświadczenie prezesa Techlandu i komentarz z działu PR firmy.

[AKTUALIZACJA]

Paweł Marchewka, prezes Techlandu, odniósł się do krążących po sieci informacji w oświadczeniu, które publikujemy poniżej:

Po wielomiesięcznej analizie rynku rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa, który potrwa do końca roku 2019. Dotyczy to wyłącznie dystrybucji pudełkowych gier 3rd party [czyli innych prioducentów – dop. red.] na terytorium Polski. Od wielu lat lokalna dystrybucja pudełkowa nie stanowiła strategicznego obszaru działalności firmy, którym jest tworzenie najlepszych gier akcji AAA z otwartym światem.

Te zmiany nie mają żadnego wpływu na nasze globalne plany wydawnicze oraz proces produkcji dwóch gier AAA [wysokobudżetowych – dop. red.], w tym Dying Light 2. Nasza firma konsekwentnie rozwija się, tworząc kolejne fantastyczne gry. Sprzedaż Dying Light nie tylko nie słabnie, ale w ostatnim roku była wyższa niż w poprzednim. Dying Light dociera do kolejnych grup graczy, którzy zadowoleni polecają go innym. To wszystko nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Motywuje także do pracy nad tym, aby Dying Light 2 był najlepszą grą, jaką stworzyliśmy do tej pory.

Dołożyłem osobistych starań, aby zadbać o interesy i zawodową przyszłość członków zespołu wydawnictwa polskiego, którzy kończą współpracę z Techlandem. Zaproponowane pakiety (również finansowe) znacznie wykraczają ponad standard rynkowy i obowiązujące prawo. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi za lata wartościowej pracy.


W komentarzu do oświadczenia Anna Łada-Grodzicka, Communication Team Manager w Techland Publishing, podkreśliła, że zmiany w firmie nie odbiją się w żaden sposób na pracach nad Dying Lightem 2, bo ludzie dotknięci restrukturyzacją nie byli zaangażowani w produkcję gry. Dodała, że kondycja firmy jest bardzo dobra, Techland zatrudnia obecnie ponad 400 osób i rekrutuje kolejnych pracowników.
 

[PIERWOTNY NEWS]

Coś zanosi się na to, że początek 2019 nie będzie polskiej branży gier kojarzyć się najlepiej. Dopiero co dowiedzieliśmy się, że GOG zwolnił „około tuzina” pracowników, a na jego wyniki finansowe niekorzystnie wpłynęło pojawienie się sklepu Epica. Może się okazać, że również Techland ma pewne problemy. Jak donosi Graczpospolita, istnieje duże ryzyko, że mieszczący się w Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu i Warszawie dział wydawniczy firmy niedługo przestanie istnieć. Pierwszą wskazówką była rozpiska produkcji, które mają zostać wydane przez Techland: na 2019 przygotowano tylko dwie gry, zresztą już dostępne w sprzedaży: Metro Exodus oraz Dirt Rally 2.0. Również brak ogłoszeń o pracę wskazuje, że firma nie rekrutuje ludzi na stanowiska w wydawnictwie. Informatorzy autora artykułu w serwisie Graczpospolita potwierdzili zaś, że dział ten zostanie zamknięty do końca roku, a wielu pracowników już „dostało wypowiedzenia lub nie zostaną im przedłużone aktualne umowy”. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w internecie można znaleźć ludzi związanych z wydawniczą działalnością Techlandu, którzy do lutego 2019 zajmowali się w nim m.in. „budowaniem portfolio Techland Publishing” (w tym „pozyskiwaniem projektów i kontaktów dla globalnego wydawnictwa, ewaluacją materiałów udostępnianych przez studia developerskie, samodzielną selekcja wstępną projektów, tworzeniem analiz konkurencji i estymacji sprzedaży”), a teraz szukają pracy.

Techland do tej pory nie odniósł się do doniesień Graczpospolitej, jednak jego przedstawiciel zapytany o sprawę przez serwis GameDaily.biz odpowiedział, że w najbliższych miesiącach firma zwolni sześciu lub siedmiu pracowników, a do końca roku nawet trzynastu, „gdy zamknie swoją działalność dystrybucyjną w Polsce”. Powodem wygaszenia wydawnictwa ma być przede wszystkim cyfrowa dystrybucja, która zmniejszyła zyski z tradycyjnego modelu wydawniczego. Ma to być również efekt długotrwałego planu, a nie „reakcja na na nagłą i nieoczekiwaną zmianę [na rynku]”.Jak dodaje GameDaily.biz, firma chce teraz skupić się na swojej podstawowej działalności, czyli produkcji gier.

Zaprzestanie działalności wydawniczej przez twórców Dying Lighta byłoby dla polskiego rynku wielką szkodą – co prawda dopiero w ostatnich latach firma zaczęła aktywnie działać w tym segmencie, jednak przyniosło to pudełkową premierę wielu naprawdę wartych uwagi tytułów, szczególnie indyków i produkcji ze średniej półki.

Paweł Marchewka, prezes Techlandu, ma dzisiaj wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Techland,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 1 marca 2019, 20:57   DarZ
@dxh11 Wystarczyło wygooglować. Nawet tu na stronie CDA był news.
https:www.cdaction.pl/news-54023/dead-island-2-hejze-hola-gra-powstaje.html
piątek, 1 marca 2019, 16:23   dxh11
A wie ktoś co się dzieję z Dead Island 2 ?
Anulowali w końcu tą grę czy jak ... ?
czwartek, 28 lutego 2019, 21:05   CYBERTRIBAL
@Angrenbor
Albo Hellraida czy Chrome 2 ;)
czwartek, 28 lutego 2019, 20:00   Angrenbor
Niech się w końcu wezmą za Warhounda :)
czwartek, 28 lutego 2019, 19:20   DarZ
Jeśli oni rezygnują z wydawania zagranicznych gier, to teraz ciekawi mnie, która polska firma przejmie ich rolę :/ Chciałbym zauważyć, że ludzie z Techlandu naprawdę dobrze polonizowali gry.
czwartek, 28 lutego 2019, 17:20   asasyn12334
Mądrzejsi ludzie z techlandu mówią że jednak nie.
czwartek, 28 lutego 2019, 14:36   DETHKARZ
@asasyn12334 na pewno ludzie mądrzejsi od ciebie
czwartek, 28 lutego 2019, 13:00   devalion
@asasyn12334 - ja kupuję pudełka na Ps4 i Xboksa i to się nie zmieni dopóki będę miał taką możliwość
czwartek, 28 lutego 2019, 12:57   taz159357
@asasyn12334 ktoś, kto to bardziej preferuje, na pochybel trollom próbującym wywołać shit storm między właścicielami konsol a PC-tów.
czwartek, 28 lutego 2019, 12:49   goliat
W sumie nic dziwnego, Techland bardziej kojarzy mi się z producentem gier niż wydawcą. Nawet przed wejściem na polski rynek EA i Ubisoftu zawsze byli w tyle do Cd Projekt i Cenegi, w dodatku likwidacja sklepu boxoffstore i ograniczenie oferty w gemly do ich gier jasno pokazuję, że na działalności wydawniczej kokosów nie zbijali.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Techland wciąż zwleka z wejściem na giełdę, dalej milczy na temat daty premiery Dying Light 2

News
czwartek, 5 marca 2020

techland-wciaz-zwleka-z-wejsciem-na-gielde-dalej-milczy-na-temat-daty-premiery-dying-light-2 Jednocześnie wyniki finansowe firmy są co najmniej zadowalające.

Komentarzy:
1

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Kwiecień to miesiąc urodzinowy CD-Action, postanowiliśmy sięgnąć więc do początków magazynu i ze szczególną uwagą przyjrzeć się zamieszczanym w nim reklamom. Na pierwszy ogień idą roczniki 1996 i 1997 – przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć, które przypominają dawne, prostsze czasy. 

Komentarzy:
12

Myśl na dziś: Jeśli twoje życie staje się trudniejsze, może to być znak, że właśnie awansowałeś na kolejny poziom.

Komentarzy:
1

Mamy kilka ciekawych propozycji, czekamy też na wasze!

Komentarzy:
17

Przeglądając redakcyjne archiwa odnaleźliśmy sporządzoną w kwietniu 1996 roku recenzję pierwszego numeru naszego pisma. Prezentujemy ją poniżej, wraz z oryginalnymi komentarzami, jakie do niej nadesłano.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z