3
11.04.2019, 16:04Lektura na 2 minuty

Sony patentuje technologię śledzenia wzroku w goglach VR, możliwy olbrzymi skok wydajności renderowania [WIDEO]

Jeśli technologia faktycznie znajdzie zastosowanie w nadchodzącym PlayStation VR 2, jego przewaga nad tradycyjnymi ekranami będzie olbrzymia.


Stanisław „Wokulski” Falenta

Pomysł ujrzał światło dzienne kilka dni temu, kiedy to amerykański urząd patentowy zaktualizował swoją bazę danych, i dotyczy śledzenia wzroku gracza używającego headsetu rzeczywistości wirtualnej. Nietrudno powiązać ten patent – choć to na razie tylko domysły – z nadchodzącym PlayStation VR 2, które, nawiasem mówiąc, może być bezprzewodowe.

Wiadomość o potencjalnym śledzeniu wzroku w PS VR 2 jest elektryzująca z pewnego nieoczywistego powodu. Rozwiązanie to pozwoli nie tylko na usprawnienie sterowania grą czy stawianie wzrokiem znaczników na mapie. To wręcz Święty Graal producentów gogli, umożliwi bowiem zastosowanie foveated renderingu, w którym komputer lub konsola renderuje w pełnej rozdzielczości jedynie te fragmenty obrazu, na których skupiamy nasze oko, podczas gdy resztę pola widzenia wypełniają podbite przez AI, nieco niewyraźne tekstury. Jak twierdzą inżynierowie Oculusa, którzy przedstawili tę koncepcję w 2016 roku, układ graficzny przetwarza dzięki temu nawet o 95% mniej pikseli, niż musiałby przy tradycyjnym monitorze. Dobrze obrazuje to poniższe porównanie, przedstawione na konferencji Oculusa. Po lewej stronie widzicie obraz, który faktycznie został przetworzony, zaś po prawej – uzupełniony przez AI.

obrazvsobraz2_17a6r.png

Śledzenie wzroku jest już dostępny na rynku, ale stosuje się je w nielicznych, drakońsko drogich, profesjonalnych goglach. Oznacza to, że jeśli Sony zdoła w jakiś sposób wprowadzić je do rozsądnie wycenionego headsetu, staniemy się świadkami przełomu. Moc konsoli pozwoli na renderowanie grafiki VR znacząco wyprzedzającej oprawę gier przygotowanych z myślą o tradycyjnych monitorach. Tym samym może dojść do poważnej zmiany układu sił na linii PlayStation-PC. O ile z konsolami sprawa jest prosta, to w świecie pecetów takie trzęsienie ziemi nastręczy wielu problemów. Co z mocnymi kartami graficznymi, które nie będą już tak potrzebne, oraz ich producentami? Co z użytkownikami monitorów? Czy zaczną powstawać gry AAA, których nie uruchomi się bez gogli VR?

Zanim zaczniemy pogrążać się w przemyśleniach, pamiętajmy że to jedynie patent, który może nie znaleźć zastosowania przez długi czas... albo i nigdy. W tym przypadku na przeszkodzie stoi głównie zaawansowanie technologii oraz jej koszt dla producenta. Niektóre rozwiązania są również zaklepywane „na wszelki wypadek”. Niech za przykład posłuży tu niesławny patent Microsoftu, dzięki któremu Kinect mógłby sprawdzać, ile osób ogląda jednocześnie na Xboksie płatny streaming – gdyby było ich zbyt wiele, konsola zażądałaby dopłaty.

Jeśli jesteście ciekawi szczegółów technicznych foveated renderingu, poniżej umieszczamy fragment konferencji Oculusa.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów1004

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze