52
7.10.2019, 13:27Lektura na 3 minuty

Epic: Firmie grozi pozew za świadome stworzenie bardzo uzależniającej gry – Fortnite´a

Rodzice grających dzieci porównali battle royale do kokainy.


Witold Tłuchowski

Nie wiem, czy jesteście tego świadomi, ale Fortnite jest całkiem popularny, zwłaszcza wśród nieco młodszych graczy. Najlepszym dowodem na to, jest wiek finalistów niedawno zakończonego Fortnite World Cup – w końcu mistrz ma 16 lat, a piąte miejsce na tym turnieju zajął 15-latek. Produkcja Epica trafiła zresztą na salony: w Stanach np. grała w nią w swoim programie sławna Ellen DeGeneres, a w Saturday Night Live delikatnie podśmiewywał się z niej chociażby Adam Driver.

Kiedy jednak w maju Światowa Organizacja Zdrowia ostatecznie wpisała uzależnienie od gier na listę zaburzeń i coraz głośniej mówiło się o hazardowych mechanikach w popularnych tytułach, niektórzy zaczęli łączyć to z popularnością Fortnite'a. Jak donosi kanadyjski CBC, rodzice dwójki dzieci – 10 i 15 lat – zagrywających się w hit Epica zgłosili się do montrealskie kancelarii Calex Légal, żeby pozwać jego twórców za stworzenie „zbyt uzależniającej gry”. W specjalnej nocie w tej sprawie porównano Fortnite'a do kokainy z tego powodu, iż podczas gry w niego uwalniana jest dopamina, co u wrażliwych młodych ludzi może prowadzić do uzależnienia. Kancelaria utrzymuje, że dokładnie przeanalizowała sytuację i uważa, że ma mocne podstawy do pozwania firmy. Swoją pewność opiera na decyzji z 2015, kiedy to sąd apelacyjny w Quebecu potwierdził słuszność wyroku w sprawie nieostrzegania swoich klientów o skutkach palenia przez firmy tytoniowe (teraz są one zobowiązane do wypłacenia miliardów odszkodowań).

Zarzuty wobec Epica są jednak nieco poważniejsze, niż to, że zrobił „bardzo dobrą grę”. Alessandra Esposito Chartrand z Calex Légal przywołuje przykład ośrodków leczących z uzależnienia od Fortnite'a i dodaje:


Epic Games tworząc Fortnite'a, przez lata zatrudniało psychologów – naprawdę przekopali się przez ludzki mózg i starali się uczynić swój tytuł tak uzależniającym, jak to możliwe. Świadomie wprowadzili na rynek bardzo, bardzo uzależniającą grę skierowaną również do młodzieży.


Chartrand dodała również, że w związku z tym gra powinna być obwarowana ostrzeżeniami na temat jej potencjalnego wpływu na graczy.


W tej sprawie dwoje rodziców, którzy się do nas zgłosili, mówi „Gdybyśmy wiedzieli, że jest to tak uzależniające, że zrujnuje życie naszych dzieci, nigdy nie pozwolilibyśmy im zacząć grać w Fortnite'a lub przyglądalibyśmy się temu dużo uważniej”.


Na stronie kancelarii możemy przeczytać zachętę do dołączenia do pozwu także innych rodziców:


Calex Légal złożyło dziś w sądzie w Montrealu wniosek o zezwolenie na ustanowienie pozwu zbiorowego oraz wyznaczenie naszej firmy jako przedstawiciela przeciwko Epic Games Inc., twórcy gry wideo Fortnite i ich kanadyjskiej filii. Naszymi klientami są rodzice dwójki dzieci silnie uzależnionych od gry wideo Fortnite. Zapraszamy osoby zainteresowane do skontaktowania się z nami.


Z pewnością będzie to proces, który przyciągnie uwagę świata. Oczywiście na pierwszy rzut oka pozew wydaje się dość absurdalny – ale podobnie można było pomyśleć o wspomnianej sprawie z ostrzeżeniami na papierosach. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości doczekamy się informacji na opakowaniach (lub w launcherach), że granie może powodować uzależnienie.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze