Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITDeath Stranding: Kojima uważa, że Amerykanie słabiej oceniają grę, bo wolą shootery

Cursian poniedziałek, 11 listopada 2019, 15:41 News

Swoje dzieło uważa za „ambitniejsze”.

Death Stranding wywołało u recenzentów skrajne emocje: jedni wychwalali grę Kojimy pod niebiosa, inni zaś mieszali ją z błotem i nazywali „beznadziejnym badziewiem”. Sam zainteresowany uważa, że winne są różnice kulturowe i przyzwyczajenia konsumenckie, a reakcje można generalnie podzielić pod względem geograficznym. O ile Japończycy i Europejczycy nie posiadali się z zachwytu i wylewali nad Death Stranding rzeki łez, Amerykanie byli znacznie bardziej sceptyczni. W wywiadzie dla włoskiego portalu tgcom24 (za wccftech) Kojima wygłosił opinię, że obywatele USA wolą shootery i nie do końca im po drodze z ambitniejszymi grami:

Muszę przyznać, że gra zebrała entuzjastyczne recenzje, zwłaszcza w Europie i Japonii. Jednakże tutaj, w Stanach Zjednoczonych, spotkaliśmy się z ostrzejszą krytyką. Być może gra jest zbyt trudna w odbiorze dla pewnego typu odbiorców i recenzentów. Amerykanie są wielkimi fanami shooterów, a Death Stranding nie jest jednym z nich, jest ambitniejsze.

Zawsze staram się stworzyć coś nowego, więc dysputy i dyskusje są w porządku, ale muszę powiedzieć, że Włosi czy Francuzi mają inną wrażliwość artystyczną, która pozwala im docenić oryginalniejsze produkcje, nie tylko jeśli chodzi o gry, ale też o kino.

Twórca poruszył też inną istotną kwestię, a mianowicie balans pomiędzy zaletami gier wysokobudżetowych, a oryginalnością „indyków”. Przyznał, że sam stara się czerpać z obu źródeł:

Istnieje pewnego rodzaju konkurencja pomiędzy grami wielkobudżetowymi a niezależnymi. Ja chcę czerpać z obu tych światów. Tak się składa, że część bardzo oryginalnych gier sprzedaje się tylko w Japonii i ma mały budżet. Kiedy jednak starają się wyjść poza granice kraju i stają się produktami międzynarodowymi, tracą odrobinę duszy, bo wpływ dyrektorów kreatywnych maleje. Im większy staje się dany produkt, tym bardziej zanika jego kreatywna strona, co tyczy się też gier zachodnich.

Właściciele PS4 mogą już sami odpalić Death Stranding i stwierdzić, co o tym wszystkim sądzą, a grający na pecetach dołączą do nich w przyszłym roku.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 14 listopada 2019, 19:26   seba91pl
Najciekawsze jest to że ten wywiad został źle przetłumaczony z japońskiego i skopiowane przez każdą stronę bez nawet sprawdzenia oryginalnego wywiadu
środa, 13 listopada 2019, 22:44   keksxd
Coż ja w naszym kraju wszem i wokół słyszę same narzekania i pytania od znajomych "jak ja mogę w to grać".
Jak dla mnie gra jest wspaniała, ale chyba więcej jest narwańców, słyszałem opinię że w RDR 2 za mało im Strzelania... Coooo? - Jak dla mnie wielokrotnie za dużo tam "akcji".
Nie wszystkie gry muszą dostarczać adrenaliny jak CODy
środa, 13 listopada 2019, 10:54   NieMy
Na MC nie ma co patrzeć na oceny jedynie jest sens sprawdzić wybiórczo parę opinii graczy te skrajne i oceny w stylu 8/10, 6/10 itd. O ile są z sensem napisane. Nie ma sensu kierować się ocenami jeśli osoby na danym serwisie mogą je wystawiać nie posiadając danej gry. Najlepiej wypada według mnie steam pod tym względem bo tam przy recenzjach użytkowników masz też ile czasu spędzili w danej grze no i musisz mieć daną grę by ją ocenić o ile mnie pamięć nie myli.
środa, 13 listopada 2019, 10:35   Angrenbor
@p4v
Bzdura, shootery to bardzo szerokie pojęcie i sieciowe strzelanki to tylko część gałęzi. Przy dzisiejszej fuzji gatunków i przenikaniu mechanik wiele gier można nazwać strzelankami, a przy tym nie można odmówić im ambitniejszego podejścia do tematu. Half-Life, Deus Ex, Mass Effect, Splinter Cell (ten sam podgatunek co MGSy), nawet Portal wyrósł bezpośrednio z FPSa i stworzył nową jakość. Twierdzenie, że strzelanki nie mogą być ambitne oznacza zatrzymanie się w rozwoju w połowie lat 90. ubiegłego wieku.
środa, 13 listopada 2019, 10:26   le_Fey
@Fallschirmjager
Ja zaufałem...sobie i Tobie też to polecam. Nie ma lepszego recenzenta gry dla Ciebie niż Ty sam. Na Allegro jest już już po 206 zł. Kup zagraj 10 godzin i będziesz wszystko wiedział. Ja nie "pyknie" to wrzuć z powrotem na Allegro. Najwyżej z 2 dychy będziesz w plecy.
wtorek, 12 listopada 2019, 21:49   Fallschirmjager
@Xellar To co polecasz? Który serwis jest Twoim zdaniem lepszy, bo szczerze już nie wiem, komu ufać.
wtorek, 12 listopada 2019, 21:32   Xellar
@Fallschirmjager,
"jak widzę pół na pół na Metacriticu" - ty na serio kierujesz się agregatem opinii użytkowników na Metacritiku? Nie wiem czy jest możliwe, aby trafić na bardziej rozchwianą emocjonalnie społeczność niż ta w ich serwisie. Przecież tam lecą praktycznie same dziesiątki i zera. Wypośrodkowane i bardziej obiektywne recenzje użytkowników to zdecydowana mniejszość. Już agregat ocen prasy gejmingowej jest bardziej miarodajny niż użytkowników MC, a sami wiemy jak z ocenami prasy jest.
wtorek, 12 listopada 2019, 20:11   Fallschirmjager
Ja nie mówię, że gra jest nędzna. Mam obawy. Dlatego, jak często się to robi, kupi się po jakimś czasie, jak już naprawią bugi (fizyka jazdy). RDR2 grałem na PS4 ale, jako że przestał być exclusive, to sprzedałem, bo wolę kompa. A tu się okazuje, że nawet Rockstar chce dołączyć się do zabawy "najgorsza firma roku", bo port jest okropny. A co do filmów, nie mówiłem o serialach, mówię o filmach. Też poleciłbym GoT, bo mimo wszystko dobrze się bawiłem, zanim właśnie ta końcówka pozostawiła niesmak.
wtorek, 12 listopada 2019, 19:57   gamingman21
Początek Death stranding nie jest nędzny tylko dłuższy niż normalne tutoriale w innych grach. Nie chcę ci się grać w grę która kupiłeś to nie graj twoja strata, ale nie mów że jest nędzna nie poświęcając jej trochę więcej czasu. No i w sumie ocenianie nawet nędznego filmu po połowie to też głupota. Gra o tron ma nędzny ostatni sezon ale jako całość jest super i polecił bym i tak.
wtorek, 12 listopada 2019, 18:59   Fallschirmjager
Prawdą jest też, że duży wpływ na naszą ocenę mają jednak opinie ludzi, jak widzę pół na pół na Metacriticu, to boję się kupić coś, co może być niezłe, ale przecież niezespoileruję sobie gry oglądaniem gameplayów, które pokazują co się dzieje w 3/4 gry. Outer Worlds ma np. dobre oceny i sobie kupiłem i nie jestem zawiedziony a wręcz zachwycony.

O autorze

Cursian

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z