XCOM: Chimera Squad – Mimo zmiany formuły wciąż warto się skusić [RECENZJE]
Tak przynajmniej twierdzą krytycy.
Nowy XCOM wziął wszystkich z zaskoczenia, a do tego przyniósł ze sobą sporo dość kontrowersyjnych zamian. Wygląda jednak na to, że w gruncie rzeczy eksperyment się powiódł, choć do dawnej chwały nieco jednak brakuje. W chwili, gdy to piszę, średnia ocen wynosi 78%. Oto wybrane opinie:
Najbardziej optymistyczny okazał się portal Player 2:
XCOM: Chimera Squad dowodzi, że Firaxis to mistrzowie gatunku. to idealny punkt startu dla nowicjuszy, jednocześnie wystarczająco głęboki dla weteranów serii. Nie ma powodu, by pominąć tę odsłonę, zwłaszcza na atrakcyjną cenę.
Wccftech chwali w zasadzie wszystkie nowości:
Chimera Squad eksperymentuje z mniejszymi potyczkami, unikalnymi bohaterami i kolejnością bitewną osiągając ogromny sukces. Choć na Chimera Squad wciąż ciążą tradycyjne bolączki serii, produkcja osiąga to, co sobie założyła, będąc jednocześnie niesamowicie satysfakcjonującą grą taktyczną.
USgamer docenia nowości, ale żałuje, że twórcy nie posunęli się z nimi odrobinę dalej:
XCOM: Chimera Squad zachowuje większość tego, co sprawiło, że XCOM jest tak specjalną serią gier taktycznych, dodając jednocześnie kilka istotnych usprawnień do i tak wspaniałej formuły. Te usprawnienia są jednak podkopywane przez dziwne wybory artystyczne oraz generalną niechęć do zmaksymalizowania co bardziej odważnych zmian. Tak czy inaczej to interesujący eksperyment, ale nim osiągnie swój pełen potencjał, czeka go jeszcze długa droga.
Dość krytycznie o nowej grze Firaxis wypowiada się IGN (choć wciąż ocenia ją pozytywnie):
XCOM: Chimera Squad bawi się kilkoma ciekawymi pomysłami, ale nie łączy ich w specjalnie wdzięczną całość.
Jeszcze ostrzej (choć wciąż nie znajduje to odzwierciedlania w liczbach) do gry podchodzi PC Games:
Na koniec testów miałem wrażenie, że Firaxis chciało coś szybko opublikować, byle tylko dotrzymać pola Gears Tactics od Microsoftu. W mojej opinii nie bardzo im to wyszło.
Naszą recenzję XCOM: Chimera Squad (pióra Ottona) znajdziecie w TYM miejscu.
Czytaj dalej
Jestem wielbicielem turówek i wszelkiej maści erpegów: zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Do tego zdeklarowanym zwolennikiem tytułów dla jednego gracza, przy czym od tej zasady istnieje jeden poważny wyjątek – World of Warcraft. W Azeroth przesiedziałem więcej godzin, niż chciałbym przyznać, raz ciesząc się każdą chwilą, kiedy indziej zrzędząc na czym świat stoi. Nie wyobrażam sobie dnia bez książki (niemal zawsze fantastyki), za to spokojnie obyłbym się bez kina i seriali. Z CDA związany jestem od 2011 roku.