Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITFortnite usunięty z App Store i Google Play. Epic pozywa Google i Apple oraz parodiuje reklamę giganta [WIDEO]

Witold piątek, 14 sierpnia 2020, 8:59 News

Epic ruszył też z akcją #FreeFortnite, a I Wojna Korporacyjna oficjalnie się rozpoczęła.

Epic Games bardzo wrogo patrzy na obecne standardy branży, wymagające od twórców gier dzielenia się przychodami ze sklepami w stosunku 70 do 30. Swoje przekonania urzeczywistnia w EGS-ie (gdzie proporcja ta wynosi 88/12), ale walka toczy się przede wszystkim o gigantyczne sumy, jakie z mikropłatności generuje Fortnite. Spółka z tego powodu zadarła już w przeszłości z Google, krytykując giganta w oficjalnym oświadczeniu, teraz jednak poszła o krok dalej. 

Epic zagrał bowiem va banque i wprowadził w wersjach mobilnych swojego hitu nową opcję płatności. Pozwala ona przelać pieniądze bezpośrednio na konto firmy z pominięciem pośrednictwa Google Play czy App Store'a, co skutkuje o 20% niższą ostateczną kwotą. Na reakcję nie trzeba było długo czekać .

Apple postanowiło usunąć Fortnite'a z oferty swojego sklepu z powodu złamania zasad jego funkcjonowania. W oświadczeniu dla The Verge zakomunikowano:

Dzisiaj firma Epic Games podjęła niefortunny krok, naruszając wytyczne App Store, którym w jednakowym stopniu podlegają wszyscy developerzy i które zaprojektowano tak, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym użytkownikom podczas korzystania ze sklepu. W rezultacie ich aplikacja Fortnite została usunięta ze sklepu. Firma Epic włączyła w swojej aplikacji funkcję, która nie została sprawdzona ani zatwierdzona przez Apple, i zrobiła to z wyraźnym zamiarem naruszenia wytycznych App Store dotyczących płatności w aplikacji, które mają zastosowanie do każdego dewelopera sprzedającego cyfrowe towary lub usługi.

Dalej Apple zauważa, że obie strony współpracują już od dawna, a Epic dobrowolnie zgodził się na takie warunki.

W odpowiedzi firma Tima Sweeneya złożyła w kalifornijskim sądzie pozew przeciwko Apple. Przywołuje w nim sytuacje z lat 1984, kiedy to Apple wypuściło na rynek Macintosha, rozpoczynając walkę z monopolem IBM. Teraz zaś:

Apple stało się tym, czym kiedyś się brzydziło: lewiatanem próbującym kontrolować rynki, blokować konkurencję i tłumić innowacje. Apple jest większe, potężniejsze, bardziej obwarowane i szkodliwsze niż monopoliści z przeszłości. Przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej prawie 2 biliony dolarów rozmiar i zasięg Apple znacznie przewyższają możliwości jakiegokolwiek monopolisty technologicznego w historii.

Firma stawia się w roli trybuna ludowego, nie chcąc zadośćuczynienia dla siebie, a systemowych zmian:

Epic nie domaga się w sądzie odszkodowania za poniesione szkody. Epic nie domaga się też korzystnego traktowania dla siebie, jako jednej firmy. Zamiast tego Epic domaga się nakazu sądowego, aby umożliwić uczciwą konkurencję na tych dwóch kluczowych rynkach, która ma bezpośredni wpływ na setki milionów konsumentów i dziesiątki tysięcy – jeśli nie więcej – zewnętrznych twórców aplikacji.

Na tym jednak nie poprzestano. Twórcy ruszyli z akcją #FreeFortnite i sparodiowali legendarną reklamę Macintosha, „1984”. 

Poniżej pierwowzór sprzed 36 lat:

Firma nie boi się górnolotnych słów:

Epic Games rzucił wyzwanie monopolowi App Store. W odwecie Apple zablokował Fortnite na miliardzie urządzeń. Wejdź na fn.gg/freefortnite i dołącz do walki, by rok 2020 nie stał się „Rokiem 1984”.

Fortnite został jednak też niedługo później usunięty z Google Play. W uzasadnieniu spółka tłumaczyła:

Chociaż Fortnite jest nadal dostępny na Androidzie, nie możemy go już udostępniać w Play, ponieważ narusza nasze zasady użytkowania. Z chęcią jednak  będziemy kontynuować rozmowy z Epikiem w sprawie Fortnite'a z powrotem do Google Play.

W odpowiedzi Epic skierował przeciwko Google identyczny pozew jak w sprawie z Apple.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 19:00   Rincevind
@pawcio1212 @zadymek akurat Samsung na przykład jak najbardziej ma aktualizację w tle, bez udziału użytkownika. Regularnie dostaje powiadomienie, że jakieś apki od nich się zaktualizowały.
sobota, 15 sierpnia 2020, 20:41   Maciejka01
Ahem. Do diabła z Epic Games, Tencent, Apple i Google.
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:08   mapokl
@ermo3 Jak ktoś wspominał te 30% to jest 30% marży którą płacisz. Masz racje, że niektórzy sobie z tym doskonale radzą. A dokładnie ci co wprowadzają agresywną monetaryzację. I to się też dzieje twoim kosztem. Ale czego nie rozumiem, to z jakiego powodu bronisz przywilejów i zysków wielomilardowej korporacji za które i ty płacisz. Oczywiście Epic wiele tu się nie różni, bo i tu chodzi o ich własny zysk, a monopol wcale daleki im nie jest. Choć bardziej korzystne jest by epic doprowadził do obniżki marż.
sobota, 15 sierpnia 2020, 14:36   mapokl
@lukaszsa Właśnie życie to nie przedszkole. Bo założenia typu "jak ci się nie podoba to zrezygnuj" to właśnie dziecinne i naiwne myślenie. A gadanie o renegocjacji bez zmiany własnej pozycji negocjacyjnej to kolejna bajka którą się wpiera naiwnym. Właśnie to co widzisz w wydaniu Epica to jest rzeczywista próba renegocjacji umowy i tak to w rzeczywistości wygląda.Zresztą traktowanie umowy czy regulaminu jako pisma świętego przeczy próbie jego renegocjacji.
sobota, 15 sierpnia 2020, 13:04   ermo3
@Airoder bo to jest prosta sytuacja i dorabianie do niej ideologii średnio ma sens. Apple stworzyło urządzenia, system, kluczowe apki i masę narzędzi dla developerów (Testflight, Xcode) aby mogli oni szybciej i sprawniej skorzystać z bazy użytkowników Apple. 30% to sporo, ale nawet to nie przeszkadza niektórym developerom w osiąganiu sporych zysków. Coś za coś. Jeśli się Epicowi nie podoba to gtfo. Niech sobie sami researchują, założą własny system, narzędzia, sklep z aplikacjami i bazę użytkowników.
sobota, 15 sierpnia 2020, 11:53   Airoder
Nemesis753159 zabawne jak poświeciłeś swoj czas by przedstawić częściowo ludziom o co chodzi a część dalej swoje mądre komentarze wypisuje.
sobota, 15 sierpnia 2020, 11:48   silvver
@lukaszsa Jak Epic swoim klientem przeglądał Ci pliki steama to myślisz, że się będą przejmować jakimś tam regulaminem sklepu? :D
sobota, 15 sierpnia 2020, 10:32   lukaszsa
To nie przedszkole. Podpisales umowy regulaminy to sie trzymaj tych umow. Nie pasuje ci? Renegocjuj albo zrezygnuj.
sobota, 15 sierpnia 2020, 10:10   Vimess
@Wcogram
Apple zakazuje dawania innych cen w AppStore niż poza platformą. Nie można również podawać żadnych referencji (linków, czy choćby wspomnienia) co do innych możliwości płatności niż użycie Apple Pay w swojej aplikacji.
Apple ewidentnie stara się utrzymać monopol na dystrybucję w IOS wszystkimi możliwymi drogami.
sobota, 15 sierpnia 2020, 2:43   NidAaz
Znaczy fajnie że ktoś bije w apple, ale niby za co ten pozew..?

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Z udostępnionych gier ograłam tylko osiem, bo na więcej nie miałam czasu, ale znalazły się wśród nich perełki. W dodatku pełne wersje wszystkich poniższych gier zadebiutują jeszcze w tym roku, a dema nadal możesz pobrać ze Steama!

Komentarzy:
0

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Już drugi tydzień z rzędu mam do czynienia z żabami, a przede mną jeszcze Frog Fractions!

Komentarzy:
4

Karty dźwiękowe Creative’a dzielą się na trzy linie. Te oznaczone literą X mają dość uniwersalny charakter i nadają się do różnych zastosowań, również do gier, czego najlepszym przykładem jest model X3.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« wrzesień 2020
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930