Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

PlayStation 5: Niektóre egzemplarze konsol są głośniejsze od innych

Witold środa, 2 grudnia 2020, 11:57 News

Różnica nie jest ogromna, ale może być zauważalna.

Konsole nowej generacji sprzedają się jak świeże bułeczki, ale problemy z ich produkcją sprawiają, że popyt ciągle przewyższa podaż. Doświadczamy tego także w Polsce (choć Xboksa Series X/S nieco łatwiej znaleźć w sklepach), ale na poprawę sytuacji musimy zaczekać według prognoz do przyszłego roku.

Trudno powiedzieć, czy próba dostarczenia na rynek jak największej liczby sztuk sprzętu miała na to wpływ, ale wszystko wskazuje na to, że nie każde PlayStation 5 ma dokładnie identyczne wnętrze. Francuskie Les Numériques odkryło bowiem różnice w chłodzeniu między poszczególnymi egzemplarzami „piątki”. Wersja konsoli, jaką otrzymała redakcja, okazała się cichsza niż ta, którą prywatnie zakupił jeden z jej pracowników (w obu przypadkach mowa o Digital Edition).

Po rozmontowaniu okazało się, że oba urządzenia różnią się wiatrakami:


Źródło: Les Numériques

Pierwszy z nich (po lewej) jest nieco głośniejszy: 39 do 43 decybeli, czyli – jak możemy przeczytać – wciąż sporo ciszej niż PS4. Ta różnica może już jednak wystarczyć, żeby w chwilach ciszy obecność włączonej konsoli zauważyć.

Les Numériques zbadało pięć konsol (jedną redakcyjną i cztery należące do jej członków): okazało się, że do trzech z nich trafiły cichsze wentylatory, do dwóch zaś głośniejsze. Dodatkowo, jak zauważa portal, w wideo, na którym Yasuhiro Ootori z Sony rozmontowuje PS5 na części, widać jeszcze trzeci model wiatraka. Nie wiadomo, czy on także trafił do niektórych wersji sklepowych konsol.

Niestety nie da się sprawdzić, jakie chłodzenie znajduje się w danym urządzenie bez jego uprzedniego rozkręcenia – firma w żaden sposób tego nie zaznacza. Pocieszeniem jest to, że wyjęcie wentylatora nie narusza gwarancji (plomby pozostają nietknięte) i jest bardzo proste (wystarczy śrubokręt). 

Sony w żaden sposób nie łamie jednak prawa, ponieważ nigdzie nie podaje konkretnych wartości związanych z głośnością działania. Różnic w wydajności chłodzenia także nie stwierdzono, a do tego sprawdzenie tylko 5 konsol – jak samo akcentuje Les Numériques – to wciąż za mało, by móc wyciągnąć wnioski co do wszystkich obecnych na rynku PlayStation 5. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: PlayStation 5,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:48   Shaddon
@taz159357
Sugerujesz, że Sony podawało dokładną specyfikację wentylatora, jaki trafi do seryjnej produkcji?:) Inna sprawa, że część z nas posiada tę "bardziej niesłyszalną" wersję, więc recenzenci nie otrzymali "lepszych" wersji, prawda? Co więcej, wcale niewykluczone, że ta trzecia wersja, o której krążą plotki jest jeszcze lepsza od pierwszej. A może nie jest i dopiero czwarta taka będzie? Serio, co za różnica?
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:46   Windcaller
@Shaddon polecam koledze czerpanie przyjemności ze swojej konsoli w postaci grania i oglądania Netflixa oraz omijanie wątków technicznych żeby wdawać się w dyskusje. Mnie osobiście temat interesuje ponieważ 3 konsole od Sony jakie posiadałem miały wady techniczne nie pozwalające na komfortowe granie. Co do wentylatorów wystarczy obejrzeć filmy w których recenzenci rozbierają konsolę przed premierą i żadna nie ma głośniejszego wentylatora. Prawdopodobnie pierwsza partia ich nie miała.
czwartek, 3 grudnia 2020, 15:25   Edzieq
Czepiacie się a sami pewnie byście w swoich firmach podejmowali takie same decyzje. Byle sprzedać w miarę uczciwie i zarobić na życie.
czwartek, 3 grudnia 2020, 15:23   Edzieq
Oj chciałbym zobaczyć jak wszyscy tutaj narzekający na te zmiany wentylatorów są postawieni na wysokich stanowiskach przy produkcji i jak perfekcyjnie dbają o to by każda konsola była uczciwie wyprodukowana xD. Myślę że są to po prostu trudne decyzje do podjęcia i być albo nie być dla niektórych firm. Tak jak kolega niżej mówi: skala jest ogromna więc błędy i świadome decyzje są nieuniknione. Mając do wyboru sprzedać miliony sztuk dobrego sprzętu albo nie sprzedać go wcale bo wentylatorek glośniejszy... :-)
czwartek, 3 grudnia 2020, 15:22   taz159357
@Shaddon Co mam udowodnić? Jest napisane o innych wentylatorach. Porównując do pc to tak jakbym zamówił gotowiec pc z kartą graficzną od palita zamiast obiecanego red devila, niby model karty ten sam jednak jest miedzy nimi różnica...
czwartek, 3 grudnia 2020, 13:16   Xellar
Uff, udało mi się kupić PS piątkę dzisiaj. Jakiż to piękny dzień...
czwartek, 3 grudnia 2020, 11:56   Shaddon
@taz159357
A jesteś w stanie to w jakikolwiek sposób udowodnić?
czwartek, 3 grudnia 2020, 9:38   taz159357
I jak zawsze do recenzentów rozsyłane są "lepsze" wersje (bo nie wiadomo jeszcze jak żywotne i wydajne są oba wentylatory) zaś zwyczajny motłoch dostaje produkt inny niż ten o którym czytał w owych recenzjach.
czwartek, 3 grudnia 2020, 9:12   lordshaitis
Serio przeczytałem cały wątek dyskusji i widzę że za bardzo nie macie pojęcia o produkcji wielkoseryjnej. Więc (napiszę bardzoooo ogólnie) przy projektowaniu tworzy się coś takiego jak specyfikacja techniczna zawiera się tam absolutnie wszystko. Do tego są standardy jakościowe, zawarte są tam tolerancje na wszystko, jak choćby hałas. Dział inżynieringu cały czas pracuje nad poprawkami i je wprowadza, ten went może już być 10 wersją, jak setki innych drobnych rzeczy i to jest normalne a nie żadną sensacja.
czwartek, 3 grudnia 2020, 8:40   Shaddon
@Windcaller
Kolega Shaddon używa PS5 do - uwaga - grania (ewentualnie oglądania Netflixa, czy Tuby, niech będzie), natomiast z całą pewnością nie przykłada doń ucha, żeby ocenić, jak bardzo niesłyszalny w skali ogólnej niesłyszalności jest jego egzemplarz. Powtórzę się: to jest cyrk i nie sposób traktować tego poważnie, podobnie jak wspomnianego pana ważącego paczki chipsów przed zakupem.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

I całkiem często ktoś mi oddaje.

Komentarzy:
3

Godny szejka pokój z widokiem na chmury? Właśnie je podziwiam. Otwarta butelka whisky i napełniona nią szklanka? Stoją przede mną. Chwila tylko dla siebie z dala od wścibskich oczu gości? Ochrona zaraz wróci, ale dopiero „zaraz”. Do wymierzenia sprawiedliwości potrzebny jest zatem już tylko jeden składnik: trutka na szczury.

Komentarzy:
18

Bo przecież świąteczne i sylwestrowe obżarstwo to za mało.

Komentarzy:
6

Tanie granie już dawno nie jest tylko wymysłem marketingowców – nowego Xboksa możemy kupić w abonamencie, a najnowsze gry odpalimy nawet na kilkuletniej karcie graficznej. Całe szczęście, że do tego trendu już jakiś czas temu dołączyli producenci gamingowych monitorów.

Komentarzy:
0

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z