17.11.2023, 13:45Lektura na 3 minuty

Apple godzi się z Androidem. Nadchodzi uniwersalny standard wysyłania wiadomości na iOS

Po dekadzie kręcenia nosem i stygmatyzacji użytkowników Androida poprzez przypisywanie im zielonych dymków Apple zdecydowało się pójść na ustępstwa.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Ekosystem iMessage, czyli domyślnego komunikatora na smartfonach Apple, przez wiele lat faworyzował użytkowników iPhone'ów (choć to akurat dziwne nie jest). Otrzymywali oni możliwość szyfrowania plików, przesyłania ich za pośrednictwem danych komórkowych, a wysyłane wiadomości opatrzone były niebieskim dymkiem, co, jak się okazuje, jest niezwykle istotne dla sporej ilości posiadaczy telefonów giganta z Cupertino. W międzyczasie osoby korzystające ze smartfonów bazujących na systemie Android do tych funkcji dostępu nie miały, a ich obecność na czatach grupowych blokowała je także dla posiadaczy iPhone'ów.


Nadchodzi RCS w iPhone'ach

W przyszłym roku ulegnie to zmianie, jako że Apple zapowiedziało, że zamierza wdrożyć wsparcie dla protokołu RCS (Rich Communication Services) znanego z najnowszych telefonów z Androidem. Nie jest to jednak w żadnej mierze altruistyczne posunięcie, a raczej prewencyjne zaspokojenie wymogów nadchodzącej ustawy o rynkach cyfrowych Unii Europejskiej. Amerykańska korporacja jeszcze nie tak dawno temu próbowała mataczyć i zapewniała, że iMessage nie powinno łapać się pod nowe przepisy, jako że liczba aktywnych użytkowników aplikacji nie przekracza progu 45 milionów osób miesięcznie. Zdaje się jednak, że tłumaczenie to spełzło na niczym i Apple, chcąc nie chcąc, musi dostosować się do unijnych przepisów.

Do rewelacji tej dotarła redakcja The Verge, która dowiedziała się o tym od przedstawicielki Apple, Jacqueline Roy:


Pod koniec przyszłego roku dodamy obsługę RCS Universal Profile, standardu opublikowanego obecnie przez GSM Association. Wierzymy, że uniwersalny profil RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu z SMS-ami lub MMS-ami. Będzie to działać równolegle z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple.


Jacqueline Roy

To, co jednak pozostanie z nami na dłużej, to zielone dymki. Pomimo tego, że RCS umożliwi obsługę szyfrowania, wskaźników pisania, potwierdzeń wyświetlenia oraz przesyłania obrazów i filmów w wysokiej rozdzielczości, wiadomości wysyłane przez użytkowników smartfonów innych producentów niż Apple wciąż będą nimi opatrzone.

Niechęć Apple do przyjęcia systemu RCS była solą w oku Google i Samsunga. Pierwsza z firm posunęła się nawet do podkablowania Komisji Europejskiej na konkurenta i przedstawiła dowody na to, że iMessage zdecydowanie powinno zostać uznane za gatekeepera w ramach Digital Markets Act. Decyzja Apple o opuszczeniu gardy i przyjęciu RCS spotkała się z zadowoleniem ze strony Google, któremu upust dał Hiroshi Lockheimer ze wspomnianej firmy:

Ponownie warto przypomnieć, że Apple nie zrobiło tego ani z dobroci serca, ani z troski o użytkowników Androida, a z czysto biznesowych pobudek. Podobna sytuacja miała miejsce z wprowadzeniem złącza USB-C w nowych iPhone'ach, które opisano jako coś rewolucyjnego, a decyzja ta była podyktowana w głównej mierze regulacjami wprowadzonymi przez Unię Europejską. Na koniec wypada przypomnieć, że kalifornijska korporacja jest znanym trollem patentowym i zdarza jej się rościć prawa do wizerunku owocu, którym to sygnuje swoje produkty.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów831

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze